عیب یابی و تعمیر انواع دوربین مدار بسته

   

وقتی دوربین مدار بسته شما تصویر نداشته باشد یا تصویر آن ایراد داشته باشد یا اینکه دستگاه DVR یا NVR شما بالا نیاید یا اینکه تصویر دوربین را قادر به پخش کردن و ضبط کردن نباشد شما نیاز به تعمیر سیستم دوربین مدار بسته خود توسط یک تعمیر کار دوربین مدار بسته دارید اما شاید بد نباشد قبل از مراجعه به تعمیرگاه با نصاب دوربین مدار بسته خود مشورت کنید شاید مشکل از سیم کشی ها و اتصالات دوربین مدار بسته یا دستگاه DVR NVR شما یا تنظیمات دستگاه DVR NVR  و یا تنظیمات شبکه باشد در اینجا ما به بررسی برخی از ایراد ها و خرابی های دوربین مدار بسته و برطرف کردن ایراد دوربین مدار بسته و راه های تعمیر آن ها اشاره می نماییم

 

دوربین مدار بسته تصویر ندارد

  

هرگاه دوربین مدار بسته شما تصویر نداشته باشد باید ابتدا تغذیه آن را بررسی نمایید اگر دوربین شما 220 ولت است برق ورودی آن را چک کنید اگر دوربین شما با ولتاژ DC کار می کند و تغذیه خود را از آداپتور می گیرد آداپتور دوربین های مدار بسته خود را چک کنید اگر دوربین شما مخفی و باتری خور است از سالم بودن باتری و شارژر دوربین مخفی خود اطمینان حاصل نمایید

اگر دوربین شما علی رغم اینکه تغذیه داشت باز هم تصویر نداشت اتصال دوربین تا دستگاه DVR یا NVR را بررسی نمایید محل اتصال دوربین به فیش BNC  و نیز اتصال فیش BNC به DVR NVR را چک نمایید هرگونه اتصالی و قطعی در کابل کواکسیال را بررسی نمایید اتصالات دوربین IP به شبکه را چک نمایید

اگر از صحت اتصال دوربین به دستگاه DVR NVR ضبط تصویر اطمینان پیدا کردید جای کانال های دوربینی که تصویر نمی دهد را با دوربین هایی که تصویر میدهند از پشت دستگاه DVR NVR را عوض نمایید تا مطمئن شوید ایراد از دوربین باشد و نه دستگاه ضبط تصویر

اگر دوربین شما IP است از نصاب دوربین مدار بسته بخواهید تنظیمات شبکه را بررسی نماید اینترنت و وای فای محل را چک نمایید

اگر دوربین شما از نوع دوربین مخفی است ریسیور و تنظیمات فرکانس کاری آن را چک کنید

اگر با کمک نصاب و چک کردن موارد بالا باز هم مشکل دوربین شما حل نشد دوربین خود را به یک تعمیر کار دوربین مدار بسته جهت تعمیر و عیب یابی نشان دهید اگر دوربین شما هنگام خرید دارای گارانتی و خدمات پس از فروش بوده باشد حتما به مراکز مجاز تعمیرات همان مارک دوربین مدار بسته مراجعه نمایید و دوربین خود را به افراد متفرقه جهت تعمیر ندهید

 

فراموش کردن نام کاربری و رمز دستگاه DVR NVR

  

متاسفانه یکی از ایراد های شایعی که افراد در مورد کار کردن با دستگاه DVR NVR دارند این است که رمز دستگاه خود را فراموش می کنند بهترین کار این است که همیشه رمز دستگاه DVR NVR خود را جایی یادداشت نمایید و در اختیار افراد متفرقه قرار ندهید اما اگر رمز DVR  و NVR خود را فراموش کردید باید با فروشنده دستگاه DVR یا NVR تماس گرفته و رمز مادر دستگاه را دریافت نمایید یا از طریق وارد کردن تاریخ و ساعت دستگاه در اپلیکیشن مربوطه رمز مادر را دریافت نمایید تا دستگاه به رمز اولیه بازنشانی شود اما اگر نتوانستید نمایندگی مجاز خدمات پس از فروس مارک DVR NVR خود را پیدا کنید دستگاه خود را به تعمیرگاه های مجاز سیستم های حفاظتی و نظارتی ببرید تا با فلش کردن آی سی دستگاه رمز دستگاه فراموش شده را به رمز اولیه باز نشانی نمایند

 

رفع ایراد نویز تصویر دوربین مدار بسته

 

نویز الکترومغناطیسی: نویز الکترومغناطیسی دیگر نوع رایج نویز تصویر دوربین مدار بسته است. این نویز خود را معمولا به صورت خطوط یا موج در تصویر دوربین نشان می دهد. گاهی این امواج در طول صفحه دوربین حرکت می کنند. این نوع نویز می تواند به علت تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال به وجود آید.

 

نویز الکترونیکی: نویز الکترونیکی یکی از انواع رایج نویز در دوربین های مداربسته است. این نویز خود را معمولا به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر نشان می دهد. این نویز معمولا به دلیل تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می آید.

 
نویزهای الکترومغناطیسی : به وجود آمدن نویز الکترومغناطیسی در تصویر دوربین مداربسته میتواند دلایل زیادی داشته باشد. در اینجا به بررسی رایج ترین دلایل به وجود آمدن این نویز ها می پردازیم:

 

طولانی شدن مسیرهای کابل کشی: هر نوع از کابل تصویر دوربین مداربسته محدودیت خاصی برای طول دارد. در کابلهای RG59 با مغزی مس این محدودیت معمولا حدود ۵۰۰متر است. در صورتی که مسیر شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید و یا از سری های پیشرفته تر از کابل تصویر استفاده کنید.در صورت طولانی شدن زیاد کابل همچنین می توانید از ویدئو بالون اکتیو نیز برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.

 

عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی: عبور کابلهای تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای الکتریکی و … میتوانید نویز زیادی در تصویر شما ایجاد کند. در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد. سعی کنید برای انتقال کابلهای از سینی و داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابلهای برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی انی تاثیر میتواند خیلی بیشتر باشد. سعی کنید در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابلها استفاده می کنید حتما آنها را زمین کنید.

 

درست وصل نشدن فیش های BNC: در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC شما متصل نشده باشد سیگنال شما با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان می دهد. برای رفع این مشکل سعی کنید تا جای ممکن از فیش های BNC لحیمی استفاده کنید.

 
مشکل در منبع تغذیه: منبع تغذیه یا آداپتور شما هم می تواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین های شما باشد. در صورتی که ریپل ولتاژ خروجی آداپتور زیاد تر از استاندارد باشد این امواج در تصویر خروجی دوربین شما تاثیر خواهند گذاشت.

 
نشتی برق از هادی های اطراف: گاهی ممکن است هادی فیش های شما به هادی های برق دار اطرف متصل شوند برای مثال هادی فیش های BNC به فلزات موجود در سقف کاذب در محل نصب دوربین وصل شوند. از آنجایی که این هادی ها دارای مقدار کمی جریان نشتی هستند این جریان در کابلهای شما جاری می شود و نویز ایجاد می کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی میتوانید فیش های خود را با عایق بپوشانید و یا روش مناسب تر زمین کردن تمامی تجهیزات مداربسته از جمله DVR و دوربین های شماست.
  
گرمای هوا: همانطور که میدانید گرمای هوا مقاوت الکتریکی هادی ها را افزایش می دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال شما در طول مسیر بیشتر خواهد شد. سعی کنید کابلهای خود را تا جای ممکن  از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد هوا انتقال دهید.
 
روش های رفع نویز الکترونیکی پیش از اطلاع از روش های اصلاح نویز الکترونیکی شما باید دلیل دقیق به وجود آمدن این نوع نویز را بشناسید. چیپ های تصویر دوربین های مداربسته حساسیت محدودی نسبت به نور دارند. این به این معناست که مقدار مشخصی نور برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته نیاز خواهد بود. زمانی که نور برای تشکیل تصویر کافی نیست یک مدار الکترونیکی به صورت خودکار سیگنال تصویر را تقویت می کند. این تقویت سیگنال باعث می شود نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود که به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر به نظر می رسد.

 
پس دلیل اصلی به وجود آمدن نویز الکترونیکی در دوربین های مداربسته کم بودن نور در تصویر یا کم بودن حساسیت چیپ تصویر دوربین است. برای رفع این مشکل شما باید نور محیط نصب دوربین را افزایش دهید و یا از دوربین هایی استفاده کنید که حداقل نور مورد نیاز آنها کمتر باشد.

  جهت دریاف اطلاعات بیشتر در زمینه تعمیرات دوربین مدار بسته و ثبت نام در کلاس های تعمیر دوربین مدار بسته اینجا کلیک نمایید