آموزش برق اضطراری UPS


برخی از سیستم‌های حساس و مهم در منازل و اماکن عمومی یا در ادارات و کارخانه‌ها باید هنگام قطع برق شهر به طریقی از یک منبع تغذیه دیگر استفاده کنند و به کار خود ادامه دهند . منابع تغذیه‌ای که وظیفه تامین برق را در هنگام قطع برق شبکه به‌عهده دارند " منابع تغذیه اضطراری " نامیده می‌شوند . منابع تغذیه اضطراری بسته به نوع سیستم مورد تغذیه ، خصوصیات متفاوتی دارند. برخی از منابع برق اضطراری که از باطری برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می‌کنند، فقط قادرند برای مدت محدودی ( بسته به مقدار مصرف سیستم مورد تغذیه ) برق آنرا تامین نمایند، ولی برخی دیگر قادرند به مدت نامحدودی تا زمان وصل شدن مجدد برق شهر، برق اضطراری را تامین کنند . اینگونه سیستم‌ها دارای موتور مکانیکی و ژنراتور می‌باشند و تا زمانی که سوخت موتور مکانیکی تامین شود می‌توانند در محدوده قدرت نامی ژنراتور برق اضطراری را تامین نمایند.
 خصوصیت دیگری که منابع تغذیه اضطراری را از یکدیگر متمایز می‌کند مدت زمانی است که طور می کشد تا بعد از قطع شدن برق شبکه، برق اضطراری وصل شود. برخی از سیستم‌ها قادرند بدون تاخیر بعداز قطع برق شهر در عرض چند میلی ثانیه برق اضطراری را وصل نمایند. اینگونه منابع تغذیه اضطراری که معمولا انرژی خود را از باطری تامین می‌کنند در مکان‌هایی مانند اتاق عمل – اتاق کامپیوتر- سیستم‌های نظامی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند در مقابل سیستم‌هایی که از موتور مکانیکی و مولد برای تولید برق اضطراری استفاده می‌کنند بدلیل اینکه موتور مکانیکی برای راه اندازی نیازمند زمان است دارای تاخیر در وصل برق اضطراری خواهند بود . لذا باتوجه به خصوصیات و نیاز محل مورد استفاده یکی از این سیستم‌ها یا ترکیبی از هر دو نوع ممکن است استفاده گردد.
۱- برق اضطراری سیستم های ایمنی و حفاظتی:
در سیستمهای ایمنی و حفاظتی نظیر سیستم اعلام حریق و سیستم تلویزیون مداربسته یا سیستم اعلام سرقت برق اضطراری جزو ضروریات سیستم بوده و بسیار مهم می باشد. معمولا چون ولتاژ تغذیه این سیستم ها ولتاژ پایین " DC "و در حدود ۶ تا ۱۲ ولت می باشد لذا در خود تابلوی اصلی سیستم محلی برای باطریهای اضطراری در نظر می گیرند. این باطریها به مدار الکترونیکی تابلو وصل می گردند و در زمان وجود برق شهر توسط سیستم شارژ و آماده نگه داشته می شوند و هنگام قطع برق شبکه بدون تاخیر وارد مدار شده و برق اضطراری سیستم را تامین می نمایند. مدت زمان تامین برق اضطراری بستگی به ظرفیت باطریهای مورد استفاده و مصرف سیستم دارد. مشخصات باطری مورد نیاز معمولا در راهنمای پانل اصلی ذکر می گردد. در صورت طولانی شدن زمان قطع برق شهر در اینگونه سیستمها باید قبل از اینکه شارژ باطری پایین بیاید و باطری کارآیی خود را از دست بدهد آنرا با باطری پر تعویض نمود. برخی از انوع باطریهای مورد استفاده در این سیستمها را در زیر مشاهده می نمایید:
Dry-battery-ups
باطریهای اسیدی آب بندی شده (این نوع باطریها که به آنها خشک نیز می گویند نیاز به نگهداری ندارند)
Nickel---cadmium-batteries
باطریهای نیکل – کادمیم (این باطریها نسبت به باطریهای اسیدی دارای حجم کمتری بوده وقابل شارژ نیز می باشند)
۲- برق اضطراری برای کامپیوترها:

 


 برچسب ها :  ups  سیستم برق اضطراری  قطع برق  منبع تغذیه اضطراری  برق شبکه  منابع تغذیه اضطراری  تولید انرژی الکتریکی  ژنراتور  قدرت نامی ژنراتور  برق اضطراری سیستم های ایمنی و حفاظتی  سیستم اعلام حریق  سیستم اعلام سرقت  باطریهای نیکل – کادمیم  برق اضطراری برای کامپیوترها  مدار اینورتر  Uninterruptable Power Systems  Battery Pack  AVR  Automatic Voltage Regulation  RS232  BUCK  نشانگر مقدار شارژ باطری  نشانگر مقدار بار  نشانگر اضافه بار  نشانگر اضافه ولتاژ در شبکه  شانگر استفاده از برق باطری  نشانگر استفاده از برق شبکه  نشانگر تعویض باطری  نشانگر کم بودن ولتاژ در شبکه  دگمه خاموش  دگمه روشن و تست  upsتوان خروجی  KAV  upsفرمول محاسبه توان  برق اضطراری منازل  فروشگاه ها  هتلها  بیمارستان ها  دیزل ژنراتور  برق اضطراری آسانسور  تامین روشنایی اضطراری  لامپ فلورسنت  LED