آموزش دوربین های آنالوگ
سامانه‌های آنالوگ که براساس یک سیگنال پیوسته کار می‌کنند، نسبت به سیستم‌های دیجیتال از قدمت بیشتری برخوردارند. اجزای اصلی یک سیستم مداربسته در این سیستم را، دوربین مداربسته آنالوگ، مانیتور،دی وی آر ,وی‌سی‌آر (ویدئوی مخصوص ضبط تصاویر)، سوئیچرهای دستی و اتوماتیک(برای انتخاب دستی یا خودکار دوربین)، پن و تیلت‌ها (موتورهای حرکت دهنده دوربین)، مالتی‌پلکسرها یا کوادها(برای تبدیل یک مانیتور به چندین مانیتور) و کابلهای کواکسیال(دارای مغزی و شیلد) تشکیل می‌دهند. هزینه ضبط تصاویر در این سیستم‌ها (بعلت نیاز به نوارهای ویدئویی و قیمت بسیار بالای وی‌سی‌آر) بسیار بیشتر از سیستم‌‍ های دیجیتال است.

در سامانه‌ های دیجیتال، تصویر در ابتدا به صورت دیجیتال برداشته شده و یا توسط یک دیجیتایزر(دیجیتال کننده) بصورت دیجیتال به سیستم وارد می‌گردد. از اینجا به بعد، می‌توان با تصویر ورودی به مثابه «اطلاعات» برخورد نمود. بدین معنی که پردازش، ضبط و تکثیر آن نیاز به سخت‌افزار خاصی نداشته و برای همه‌ گونه عملیات، می‌ توان از یک رایانه خانگی بهره‌ برد.

امروزه گاهی از ترکیب دو سیستم نیز استفاده می‌گردد


سیستم مداربسته استفاده از دوربین های ویدئویی برای انتقال سیگنال به یک جای خاص ، برای ارائه به  مجموعه ای محدود از ناظران است. دوربینهای مدار بسته ، اغلب برای نظارت در مناطقی استفاده می شود که ممکن است نیاز به نظارت داشته باشند ،مانند بانک ها ، قمار خانه ها ، فرودگاه ها ، تأسیسات نظامی و فروشگاه ها و...

تجهیزات CCTV و دوربینهای مدار بسته ممکن است در جاهایی مورد استفاده قرار گیرد که  مکان های مناسبی برای حضور انسان نباشد ، مانند سایت های صنعتی و کارخانه هایی که دارای تولیدات سمی یا منفجره هستند.

سیستمهای دوربینهای مدار بسته ممکن است به طور مداوم کار کند و یا فقط به عنوان ملزم به نظارت بر رویداد های خاص باشد . شکل پیشرفته تری از دوربینهای مدار بسته ، بهره گیری از ویدیو های ضبط دیجیتال هایی (DVRs) است که امکان ضبط صدا  را هم فراهم می کند. با انواع کیفیت و عملکرد و ویژگی های گزینه های اضافی (مانند تشخیص حرکت به عنوان و ایمیل هشدار ) از CCTV   برای مشاهده در مکان های عمومی استفاده می کنند .به ویژه در انگلیس مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربینهای مدار بسته در ابتدا به عنوان ابزاری برای پیشگیری از جرم و شیوع آن در بریتانیا بود و بعدها برای افزایش امنیت در بانکها توسعه داده شد