-  ریموت کنترل دزدگیر از کار افتاده ، چه باید کرد ؟

جواب = در اغلب موارد باتری آن تمام شده است . نشانه آن اینست که چراغ کوچک (L.E.D) روی قاب ریموت کنترل یا بسیار ضعیف روشن میشود یا اصلا روشن نمیشود . ناچارا باید باتری ریموت را تعویض کنید .

برای اینکه باتری ریموت ناگهانی از کار نیفتد و به اصطلاح دستتان را در پوست گردو نگذارد لازم است همیشه پس از تعویض باتری تاریخ آنرا یادداشت کنید تا در فرصت مناسب ( بین 6 تا 12 ماه )نسبت به تعویض مجدد آن اقدام نمائید .

احتمال های بعدی قطعی مدار ویا لحیم سردی میباشد . در اینصورت باید مدار برد ریموت به شکل مناسبی لحیم کاری مجدد گردد . در صورتیکه از الکترونیک سررشته ندارید حتما اینکار را به اشخاص وارد بسپارید.

در داخل قاب ریموت یک عدد (L.E.D) دیگر هم وجود دارد که غالبا در معرض دید نیست . سوختن یا قطعی مدار آن نیز میتواند احتمال بعدی برای مشکل شما باشد.

درصورتیکه آی.سی ریموت سوخته یا کریستال اسیلاتور آن بر اثر ضربه ( مثلا افتادن ریموت بزمین ) از کار افتاده باشند ، حتما به اشخاص وارد مراجعه نمائید .

2 -  برد ریموت کنترل کم شده است ، چه باید کرد ؟

جواب = باتری را چک کنید ، باتری ضعیف از توان فرستنده ریموت کم میکند . در برخی از ریموت ها یک آنتن کوچک تلسکوپی تعبیه شده است . قطعی و لحیم سردی پایه آنتن ، موجب افت ناگهانی و دایم برد ریموت و حالت اتصالی آن موجب نوسانات برد ریموت میشود . خود دستگاه دزدگیر هم که نصاب آنرا در اتومبیل نصب نموده دارای آنتن است . جابجایی دزدگیر (شل شدن و افتادگی از محل اولیه) میتواند موجب افت برد ریموت گردد.

بعضی افراد ناوارد عقیده دارند با چسباندن و متصل کردن سیم آنتن دزدگیر به بدنه اتومبیل برد آن افزایش میابد . شاید در بعضی از دستگاه ها ابتدا چنین حالتی را ببینیم ولی حتما بعد از مدتی برد ریموت کنترل افت پیدا میکند . از چنین کاری پرهیز کنید یا در اسرع وقت آنرا از اینحالت خارج کنید .

در دزدگیرهای تصویری آنتن همیشه در معرض دید است و باید از داخل اتاق اتومبیل به شیشه جلو ، بالای سر راننده نصب و فیش آن همیشه وصل باشد . از هرگونه دستکاری و جابجایی آن بپرهیزید.

3 -  ریموت کنترل در آب افتاده و خیس شده ، چه باید کرد ؟

جواب = درصورتیکه ریموت خیس شده و یا در آب افتاده است از زدن دکمه های آن اجتناب کنید. زیرا موجب سوختن آن میشود. دراین حالت ریموت را در جایی خشک قرار دهید تا کاملا از درون و بیرون خشک گردد سپس میتوانید از آن استفاده کنید . اگر عجله دارید میتوانید بوسیله یک آچار ساعتی قاب ریموت را باز کرده و به سادگی داخل آنرا با یک سشوار خشک کنید .

4 -  یکی از ریموت های دزدگیر دیگر قابل استفاده نیست ، چه باید کرد ؟

گاهی بدلایل مختلف از قبیل شکسته شدن ، مفقود شدن یا سوختن و ... یکی از ریموت ها را از دست میدهیم .

در اینصورت باید یک ریموت جدید جایگزین آن شود . برای اینکار فقط به نمایندگی یا نصاب مربوطه یا یک نصاب مجرب مراجعه نمائید .

5-  در صورتیکه هردو ریموت از دست رفته باشد ، چه باید کرد ؟

جواب = در اینصورت هم  فقط به نمایندگی یا نصاب مربوطه یا یک نصاب مجرب مراجعه نمائید .

6-  آیا میشود به تعداد ریموت ها را اضافه کرد ؟

جواب =همه دزدگیر ها به همراه دو عدد ریموت کنترل به مشتری ارائه میشوند. بعضی از دزدگیر ها فقط از دو عدد ریموت پشتیبانی میکنند. لذا نمیتوان ریموت سومی را برای آنان تعریف نمود . بعضی دیگر میتوانند از ریموت سوم هم پشتیبانی کنند که در صورت نیاز ، مشتری باید یک عدد ریموت اضافی را از نصاب خریداری نماید . بدیهی است که نصاب ریموت سوم را قبل از تحویل به مشتری کد دهی مینماید یعنی با دزدگیر مچ (Match) میکند . سابقا دستگاه هایی در بازار موجود بود که حداکثر تا شش عدد ریموت را هم پشتیبانی مینمود. در صورتیکه چنین دزدگیری مورد نیاز شما باشد باید قبل از خرید این موضوع را با فروشنده در میان بگذارید .

7-  آیا میشود کاری کرد که برد ریموت به میزان قابل توجهی افزایش یابد ؟

جواب = خیر ، امکان پذیر نیست .

برد ریموت دزدگیرهای معمولی بین 15 تا 50 متر میباشد و برای دزدگیرهای تصویری حداکثر تا 1000 متر میباشد . این اختلاف فاحش بدلیل اینست که فرستنده دزدگیرهای معمولی در باند AM و فرستنده دزدگیرهای تصویری در باند FM کار میکنند . شاید شما در بازار دزدگیرهایی ببینید که ظاهری معمولی دارند و برد آنها 800 یا 1000 متر باشد . این بدآن معنی است که در این دزدگیرهای معمولی ( غیرتصویری )  هم فرستنده در باند FM کار میکند.

 

برای دریافت فایل ودانلود کاتالوک اینجا کلیک کنید

با تشکر از نویسنده : مهندس غلامرضا محمدی