4راه افزایش ذخیره سازی دوربین مداربسته بدون افزایش هارد
 
همانطور که میدانید که برای دخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته در سیستم های دیجیتال به هارد نیاز داریم .
 
 
 
هر چه تعداد دوربین های یک دی وی آر بیشتر باشد ، نیاز به هارد بیشتری داریم . همچنین کیفیت ذخیره سازی و مدت زمان مورد نیاز ، تعداد و حجم هارد ها را تعیین میکند .
البته در سیستم های جدید از فرمت هایی برای دخیره سازی استفاده میشود که تصاویر دوربین مداربسته فضای کمتری از هارد را اشغال کند .
 
باید در نظر داشته باشیم که اکثر سیستم های مداربسته جدید به همراه برد صدا یا همان میکروفن نصب میشود و صدای محیط نیز مقداری از فضای هارد را اشغال میکند.
 
در بعضی از موارد ، مصرف کننده به علت گرانی هارد توانایی خرید مقدار زیادی هارد را ندارد و یا اینکه DVR خریداری شده بیش از یک یا دو هارد یک ترابایت را پشتیبانی نمیکند و کاربر نیاز به مدت دخیره سازی بیشتری دارد.در این حالت ، میتوان با تغییراتی در چند معیار زیر مقدار ذخیره سازی را ۲ تا ۳ برابر افزایش دهیم .
 
۱- موشن سیستم را کم کنیم.
حتما میدانید که در دی وی آر ها ذخیره سازی را میتوان بر حسب حرکت انجام داد. یعنی اگر در محیط هیچگونه حرکتی نبود، فضایی هم از هارد اشغال نشود . این حرکت بر حسب مقدار قابل تعریف است.
مثلا از عدد یک تا ده را میتوانید انتخاب فرمایید. هر چه عدد را کوچکتر انتخاب نمایید ، سیستم کمتر به حرکت واکنش نشان میدهد و هر چه عدد به ۱۰ نزدیکتر باشد ، دوربین مداربسته شما در واقع به کوچکترین حرکت هم حساس بوده و ذخیره سازی انجام میدهد.
 
۲- تعداد فریم ها در ثانیه را کم کنیم
در یک سیستم دی وی آر ، معمولا ۲۵ فریم در هر ثانیه از تصویر دوربین مداربسته دخیره می شود ،اگر فریم ها در هر ثانیه را کم کنیم ، مثلا ۱۰ فریم در هر ثانیه ذخیره نماییم ، در زمان بازبینی تصاویر متحرک نرمی کمتری در حرکت دارند و هر چه سرعت تصویر جسم بیشتر باشد این قضیه محسوس تر است .اما در عوض هارد شما دو برابر حالت عادی تصویر دوربین های مداربسته را دخیره میکند.
 
۳- فرمت دخیره سازی را تغییر دهیم
هر دستگاه با فرمت های مختلفی دخیره سازی را میتواند انجام دهد mpeg-4 h-264 avi و…
میتوانید فرمتی را انتخاب کنید که کمترین فضای هارد را اشغال مینماید.
 
۴- سایز تصویر را کوچک نماییم
مثلا از سایز ۱۰۲۴ * ۷۶۸ به سایز ۸۰۰*۶۰۰ یا سایز های دیگر تغییر دهیم.البته در زمان بازبینی تصویر به شما کوچک نمایش داده میشود و در صورتی که آنرا بزرگ کنید کمی از کیفیت کاسته میشود