راه های جلوگیری از سرقت منازل

۱-در صورت خرید منازل مسکونی حتما قفل های درب ورودی و سایر دربها را تعویض کنید.

۲-مقابل کلیه پنجره های قابل دسترس و نقاط نفوذ پذیر و نورگیرها و روی دیوارها حفاظ مقاوم و مطمئن نصب کنید.

۳-درب راهرو و پشت بام را با حفاظ نرده ای ایمن نمائید.

۴-نسبت به تعویض قفل هائی که کلید یدکی آنرا گم نموده و یا برای مدتی در اختیار دیگران بوده سریعا اقدام نمائید.

۵-کلید منزل خودرا در دسترس افراد غیر مطمئن و یا در مکانهایی چون زیر گلدان .زیر فرش و غیره که قابل دسترس عموم هستند قرار ندهید.

۶-از نگهداری وجوه نقد و طلا و جواهرات در منزل و یا در مکانهای عیر طبیعی همچون فلاسک و یا گلدان و غیره خودداری و از نشان دادن محل نگهداری آنها به همسایگان و کسانی که مورد اعتماد نیستند خودداری نمائید و سعی کنید از صندوق امانات بانکها استفاده نمائید.

۷-قبل از شناسایی افراد به هیج عنوان اقدام به باز کردن درب نکنید و این مورد را به دیگر اعضای خانواده به ویژه فرزندانتان آموزش دهید.

۸-از ورود افراد ناشناس تحت عنوان فالگیر .رمال . متکدی. و سمسار یا خریدار ضایعات به داخل منزل خودداری کنید .

۹-نسبت به شماره گذاری و یادداشت دقیق مشخصات اموال اساسی منزل از قبیل فرش .چواهرات . تابلوی نقاشی .اشیای عتیقه.و لوازم صوتی و تصویری  و غیره اقدام نمائید .

۱۰-در صورت سرقت انواع اسناد و مدارک شامل اوراق شناسایی .اوراق بهادار . اسناد تعهد آور اداری و دسته چکها و اوراق خصوصی و دفاتر خاطرات و البومهای خانوادگی در اولین فرصت و بدون فوت وقت به صورت رسمی به مراجع انتظامی و قضائی اعلام نمائید تا از سوئ استفاده پیشگیری گردد.

۱۱-در صورت خروج از منزل تنها نسبت به بستن درب وردی منزل اکتفا نکرده و کلیه دربهای داخل منزل را قفل نموده تا فرصت جستجو و راه نفوذ سارقان سلب شود.

۱۲-در استخدام افرادی از قبیل نگهبان .پیشخدمت.آشپز. نظافتچی.و بستگان و مرتبطین آنها ضمن بر رسی سوابق فردی خانوادگی و اجتماعی آنها تعیین معرف موثق احراز هویت اصیل و قطعیت دسترسی های بعدی  در  دستور کار قرار گرفته و نوع معاشرین و رفت و آمدهای آنها نیز مورد بر رسی قرار گیرد.

۱۳-پس از اخراج هر یک از افراد فوق الذکر لازم است قفلهای دربهای ورودی .کمدها . و گاوصندوق و غیره  تعویض شود .چون عوامل اصلی سرقت همین افراد مشکوک هستند .

۱۴-توصیه میشود منازل خود را به سیستم های کنترلی و مراقبتی الکترونیکی صوتی و تصویری  از قبیل دزدگیر های جدید و دوربین های مداربسته و انواع بازدارنده های فیزیکی تجهیز و نوع الکترونیک آنرا به سامانه ۱۱۰ و تلفن های همراه خود و بستگان وصل نموده و هنگام ترک مکان از فعال و سالم بودن سیستم اطمینان حاصل نمائید چرا که ممکن است بر اثر غفلت سیستم غیر فعال شده باشد.توصیه میشود حداقل یک بار درسال سیستم حفاظتی منزل توسط کارشناسان مورد اطمینان مورد آزمایش و تست و سرویس سالانه قرار گیرید.

۱۵-نسبت به روشن کردن چراغهای خیابان و حیاط به ویژه قبل از خروج از منزل و در ساعات پر خطر در شب اقدام نمائید و در صورت مسافرت این امر توسط همسایگان مورد اطمینان یا فامیل صمیمی صورت پذیرد.

۱۶-در تمام ساعات شبانه روز درب منزل و پارکینگ  را ببندید تا سارقان نتوانند وارد شده خود را مخفی نمایند تا در فرصت مناسب اموالتانرا به تاراج ببرند و حتی جان افراد خانواده به خطر بیفتد.

۱۷-اگر اطراف منزل شما خالی از سکنه است و یا در مجاورت منزل شما ساختمانی در حال ساخته شدن است لازم است از منزل خود مراقبت بیشتری به عمل آوردید.

۱۸-از تنها گذاشتن افراد مسن و ضعیف در منزل  که قابلیت دفاع و باز دارندگی ندارند خود داری کرده چون احتمال مرگ آنها به دلیل ترس متصور است .

۱۹-به هنگام مراجعه افراد مختلف تحت عناوین ماموران  سازمانهای دولتی مثل آب و برق و گازو غیره به درب منازل قبل از ورود قطعا با استناد به اوراق شناسائی قطعی و اطمینان آور مورد شناسائی واقع و در صورت شک و تردید و یا نبودن اقای خونه و تنها بودن ضمن مطلع نمودن همسایگان از سامانه ۱۱۰ استمداد نمائید .

۲۰-یکی از شگردهای سارقین خطرناک و بی رحم و اراذل و اوباش جهت انجام جرائم علیه جان و مال و حیثیت نوامیس افراد با استفاده از غفلت خانواده و فرصتهای به دست آمده خود را در گوشه کنار حیاط و انبار و باغچه ها و زوایای غیر قابل رویت مخفی کرده  سپس با هماهنگی قبلی یکی از دوستان همین شخص با صدا در آوردن زنگ منزل شما را وادار می  نمایند که برای لحظه ای به دم در بیائید آن وقت با چند نفر آفراد از بیرون و درون روبرو شده که تمام حالت دفاعی را از شما ساقط میکنند و میشود آن چه که نباید بشود لذا به صلاح هست به  هر زنگ بیمورد و پیش بینی نشده مشکوک شده فوری پلیس ۱۱۰ را در جریان امر قرار دهید.

۲۱-وقتی به هر فرد مشکوکی در اطراف منزل یا روی دیوار برخورد کردید به هیجوجه مستقیما وارد کار زار و مبارزه نشوید چون مطمئنا آن فرد مشکوک تنها نیست و افرادی پنهان شده در زوایای غیر قابل رویت منتظر دخالت مستقیم شما هستند تا به محض خروج شما به جان و مالتان تجاوز نمایند.

۲۲-معاشرین فرزندانتان را قبل از ایجاد صمیمیت و تردد به منزلتان مورد شناسائی قرار دهید چون پیش آمده که سارقین از بچه های تربیت شده و از پیش تعیین شده سو استفاده کرده و به مقصودشان نائل میشوند .

۲۳-هر وقت خودروی مشکوکی اطراف خانه تان دیده اید حتما شماره آن را یاد داشت کرده و به کلانتری اعلام نمائید .

۲۴-ساکنان محله باید از نگهبانان و سرایدار مطمئن استفاده نمایند و مشخصات آنهارا به سامانه ۱۱۰ اعلام نمایند .گرفتن عدم سوپیشینه الزامیست .

۲۵-در صورت انجام مسافرت باید حدالامکان مدت مسافرت و زمان حرکت و زمان برگشت از افراد چه آشنا و یا غیر آشنا مخفی بماند .

۲۶-اگر جشنی در منزل شخصی بر گزار میکنید از عکاس و فیلمبردار مورد اعتماد و شناخته شده استفاده کنید چون  افراد ناشناس ارزانتر میگیرند ولی گرانتر میبرند .

۲۷- از قدیم گفتن مالتان را حفظ کنید تا کسی را متهم به دزدی نکنید .

28-با سیستم های جدیدتر حفاظتی آشنا شوید و با کارشناسان ما به رایگان مشورت کنید.

www.marshal.ir

 

   شاخص: سرهنگ عسگری: سرقت نه تنها شخص مال باخته بلکه به موازات آن امنیت جامعه را متزلزل می کند و انگیزه کار و تلاش و سرمایه گذاری را از بین می برد.

 

به گزارش شاخص، سرقت یکی از جرائم متداول می باشد و شناخت و آگاهی مردم ازاین جرم می تواند در پیشگیری از وقوع آن موثر باشد و برای این منظور بایستی تلاش شود تا با شناخت مادی و معنوی از آن، روش های جلوگیری  از آن و اطلاع رسانی به عموم مردم از روش های این جرم و سیستم های حفاظتی جدید و شناخت افراد و جهات شخصیتی آن ها که معمولا به این جرم مبادرت می نماید می تواند از اسباب پیشگیرانه با شد .

در این خصوص سرهنگ محمد باقر عسگری، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین اظهار کرد: بخش حوادث یکی از پر مخاطب ترین بخش های رسانه های سنتی و مدرن محسوب می شود و در این بین سرقت یکی از اصلی ترین پایه های وقوع حوادث را به خود اختصاص داده است.

                                

عسگری خاطر نشان کرد:  گاهی نحوه بیان، ابعاد موضوع و شگرد تبهکاران در خلق این گونه حوادث آنقدر بدیع و نوآورانه است که مخاطبان بیشتر مجذوب داستان واقعه شده و از اصل هدف و انعکاس آن در رسانه ها غافل می شوند. واقعیت این است که نقش خود رسانه را نیز در انعکاس ژورنالیستی حوادث نباید نادیده گرفت.

این مقام مسئول افزود: پرداختن به حوادث با رویکرد صرف ژورنالیستی باعث شده تا مخاطبان عمدتا با نگاه سرگرمی به این بخش بنگرند و عبرت آموزی نداشته باشند. بنابراین ممکن است مصداق تعبیر قرآن کریم شوند که اگر از سرنوشت دیگران عبرت نگیریم، خود مایه عبرت دیگران خواهیم شد.

وی یادآور شد: باید در این موضوع تامل نمود که  ممکن است روزی قربانی یکی از حوادثی که در رسانه های جمعی منعکس می شود خود ما باشیم  و در نظر داشته باشید که هر کس ممکن است قربانی یک سرقت شود و شما هم از این امر مستثنی نیستید. به همین دلیل در هر شرایطی می بایست در حفظ و نگهداری اموال خود تلاش نموده، چرا که در صورت بروز هر گونه سرقتی از شما آرامش خاطرتان تا مدت ها از بین خواهد رفت.

سرهنگ عسگری تصریح کرد: واقعیت آن است که تبهکاران عمدتا از هوش متوسطی برخوردارند و آن طور که تصور می شود افراد نابغه و بسیار باهوشی نیستند.

               

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین افزود:  بررسی ها و مطالعات انجام شده بر روی پرونده های سرقت و اظهارات قربانیان و مالباختان حاکی از آن است که در اغلب موارد سارقان و تبهکاران برای رسیدن به اهداف خود با مشکلات و موانع کمی روبرو می شوند.

وی اذعان داشت: رعایت نکاتی بسیار ساده و بدیهی می تواند به پیشگیری از سرقت  منجر شده، سارقان و تبهکاران را در رسیدن به اهدافشان ناکام گذارد.

ایمنی خانه را حفظ نمایید

این مقام مسئول اظهار کرد: زمانی که خانه را ترک می کنید از بسته بودن در ها و پنجره ها اطمینان حاصل نموده و  اگر تمایل دارید که پنجره ها را باز بگذارید حتما برای آن ها حفاظ در نظر بگیرید. بهتر است از حفاظی استفاده کنید که بر روی دیوار نصب می شود نه پنجره؛ این نوع حفاظ ها دارای ایمنی بالاتری هستند.

سرهنگ عسگری  افزود: بهتر است بر روی دیوار حیاط منزل خود حفاظ مقاوم نصب کنید و فراموش نکنید که هنگام رفتن به مسافرت، از بسته بودن تمام درها از جمله در تراس و پشت بام مطمئن شوید. از نگهداری پول زیاد و اشیاء قیمتی در داخل منزل نیز خودداری نمایید.

 

پول نقد و جواهرات خود را به بانک و صندوق امانات بسپارید

 

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین ادامه داد: به نفع شماست که پول نقد و جواهرات خود را به بانک و صندوق امانات بسپارید چه زمانی که در منزل حضور دارید و چه در هنگام رفتن به مسافرت آن را به تاخیر نیاندازید.

از زنجیر شب بند برای پشت در استفاده کنید

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برخی از سارقان زمانی وارد خانه می شوند که همه اعضاء حضور دارند افزود: این تبهکاران حرفه ای با سلاحی که معمولا با خود به همراه دارند تهدید به صدمه زدن یا قتل اعضاء خانواده کرده و به راحتی وسایل خانه را باخود می برند. قرار دادن زنجیر پشت در ورودی، مانع از ورود آن ها به داخل خانه خواهد شد.

 

بر روی در ورودی دوربین مداربسته و چشمی نصب کنید

 

سرهنگ عسگری خاطر نشان کرد: اگر روی در، چشمی و دوربین مداربسته داشته باشید می توانید ببینید چه کسی در حال در زدن است و اگر ناشناس بود یا به او مشکوک شدید، می توانید در را باز نکرده و علاوه برضبط تصاویر به سرعت با پلیس تماس بگیرید.

وی تاکید کرد: مراقب مأمور نماها باشید. از ورود افرادی که به عنوان مأمور پلیس، دارایی، شهرداری، کارگر خدماتی، مأمور آب، برق، گاز، تلفن و غیره مراجعه می کنند، پیش از شناسایی کامل ممانعت نمایید.

                    

برای سارقان مخفیگاه درست نکنید

 

این مقام مسئول با بیان اینکه محوطه بیرونی منزل خود را از روشنایی کافی برخوردار سازید گفت: در برخی از مناطق، اطراف محوطه ورودی خانه ها دارای بوته ها، درختچه ها، و شمشادهایی است که می تواند بهترین مکان برای مخفی شدن سارقان باشد.ساکنان این خانه ها می بایست این گیاهان را به طور مرتب حرص کنند.

سرهنگ عسگری یادآور شد: از سنسورهای هشداردهنده در و پنجره استفاده کنید. اگر احساس می کنید خانه شما در معرض سرقت قرار دارد، بی درنگ نسبت به نصب سیستم دزدگیر اقدام کنید دزدگیر ها علاوه بر این که با برق کارمیکنند دارای باطری با ظرفیت بالا هم هستند که با قطع برق از کارنمی افتند.

وی با اشاره به اینکه بررسی ها نشان می دهد که سارقان در موارد بسیاری با استفاده از کلید وارد منازل افراد می شوند افزود: مراقب باشید هیچ گاه کلید خود را روی در ورودی جای نگذارید و در صورت جابجایی منزل یا مفقود شدن کلید، سریعا نسبت به تعویض قفل در اقدام کنید همچنین از مخفی نمودن کلید در بیرون از خانه جدا خودداری کنید.

وانمود کنید همیشه یک نفر در خانه حضور دارد

سرهنگ عسگری  خاطر نشان کرد: اگر می خواهید به مسافرت بروید یا مجبورید چند روزی خانه را خالی بگذارید یکی از تایمرهای ارزان قیمت را خریداری کنید. این تایمرها با توجه به زمانی که برای آنها تنظیم می کنید، وسایل برقی را به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می کنند.

وی اضافه کرد: آن ها را به چراغ اتاق ها، رادیو و تلویزیون وصل کنید تا این وسایل در طول شبانه روز روشن و خاموش شوند. از بستن پرده ها نیز پرهیز کنید زیرا این کار در طول ساعات روز غیر طبیعی به نظر می رسد و نشانه این است که شما در منزل نیستید. همچنین بهتر است خط تلفن منزل خود را به شماره تلفن همراهتان به وسیله تلفن کننده اتوماتیک (دزدگیر) انتقال دهید.

                                                              

این مقام مسئول تصریح کرد: با همسایه هایتان ارتباط دوستانه برقرار کنید. همسایه های امین می توانند زمانی که شما در خانه نیستید، مراقب اوضاع باشند این کار باید درغیاب آنها توسط شما نیز انجام شود با این حال مراقب باشید افراد ناشناس و غیر مطمئن را از برنامه سفر خود مطلع نکنید.

وی ادامه داد: دوربین های حفاظتی در هر قسمتی از خانه قابل نصب می باشند. می توانید آن ها را به DVR خود وصل کرده و حتی زمانی که در خانه نیستید فضای داخلی و محوطه بیرونی را با موبایل به طور زنده ببینیدو کنترل نمایید؛ در صورتی که وارد خانه شده و متوجه سرقت شدید بدون این که به چیزی دست بزنید فورا خارج شده و با پلیس تماس بگیرید.

در پایان می توان نتیجه گرفت؛ با وجود پیچیدگی روابط اجتماعی و وجود رابطه اجتناب ناپذیر در زندگی شهروندان، سرقت نه تنها شخص مال باخته بلکه به موازات آن امنیت جامعه را متزلزل می کند و انگیزه کار و تلاش و سرمایه گذاری را از بین می برد.

امروزه شبکه هایی از سرقت و سارقان وجود دارد که به لحاظ موضوع یا شیوه اجرایی و تخصص سارقان به طبقه های مختلف مانند سرقت مسلحانه سرقت همراه آزار و اذیت، سرقت اتومبیل، جیب بری و غیره تقسیم بندی می شوند.

بدون تردید عوامل اقتصادی، عوامل اجتماعی، قضایی و عوامل روانی مانند اعتیاد و اختلال شخصیت و غیره از عوامل مهم در ارتکاب جرم سرقت می باشد.

درصورت نیاز میتوانید رایگان با کارشناسان ما مشورت فرمایید.نگهبان سیستم

 عوامل شخصی و شخصیتی نیز در وقوع سرقت موثر است و راحت طلبی و به دست آوردن درآمدهای کلان با زحمتی اندک در زمانی کوتاه و علاقه به دست آوردن چیزهایی که دیگران دارند نیز نمونه هایی از این قبیل اند.

 تیپ شناسی سارقین نیز به این دلیل که هر انسانی شخصیتی است منحصر به فرد و بی مانند و معرفی کامل و دقیق او در صورتی میسر است که یک عمر با او به سر برند و گفتار و رفتار او پیوسته مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد و این امر غیر ممکن است و به فرض این که ممکن باشد از نظر علمی چندان ارزش ندارد زیرا شناختن یک فرد هر قدر هم دقیق و کامل باشد علم را که با اصول و قوانین کلی سر وکار دارد تشکیل نمی دهد ولی نمی توان مطالعات و تحقیقات دانشمندانی که اکثریت آن مبتنی بر روش های علمی است را نادیده گرفت و همه آن را به طور کلی رد کرد .