اگر شما فکر می کنیدکه نظارت HD گام بزرگی به سمت جلو بوده، خود را برای تغییر دیگری در استانداردها آماده کنید. از CES 2015 و دیگر نمایشگاه های تجاری اخیر در سراسر جهان، اینگونه به نظر می رسد که معیار وضوح تصویری بعدی برای دوربین های مداربسته نظارت تصویری، 4K (برخی اوقات Ultra HD خوانده می شود) خواهد بود.

با وضوح های 8 مگاپیکسلی (2،160×3،840)، نسبت ابعاد 16:9، سرعت فریم 30 FPS و پالت گسترده تری از رنگ ها برای نمایش دقیق تر، به نظر میرسد که دوربین مدار بسته نظارت تصویری 4K می توانند استانداردهای سخت گیرانه ای را ارائه دهند که کیفیت تصویر را حفظ می نمایند.
سوال اینجاست که آیا واقعا" مصرف کنندگان آماتور نیاز دارند تا چند صد دلار برای یک دوربین مداربسته Ultra HD و مانیتور 4K که باید همراه با آن باشد صرف کنند در حالیکه به نظر میرسد دوربین مداربسته مگاپیکسلی که وضوح بالایی را ارائه می دهند هم ,کار خود را خوب انجام می دهند؟

وضوح تصویر

در مقایسه وضوح ارائه شده توسط دوربین مدار بسته مگاپیکسلی و دوربین مدار بسته 4K ، دوربین مداربسته مگاپیکسلی به راحتی برنده این مقایسه می شوند، دوربین مدار بسته 4K  نمی توانند وضوحی بیشتر از 8 میلیون پیکسل ارائه دهند، در حالیکه دوربین مدار بسته مگاپیکسلی می توانند وضوحی فراتر از 20 میلیون پیکسل و بیشتر از این را فراهم سازند. این امر بدان معناست که در یک دوربین مداربسته مگاپیکسلی شما می توانید تراکم پیکسلی را در منطقه ای که مشاهده می کنید حفظ کرده و همچنین از لنزهای زاویه باز برای پوشش گسترده تر استفاده نمایید.

اما در مورد نظارت تصویری، حدود 18 پیکسل برای شناسایی یک شیء یا یک شخص کافی است نیاز به بیشتر از 8 میلیون پیکسل در نظارت های حساس و سرویس های IP بسیار کم است.

مشخصات فنی وعده داده شده توسط دوربین مدار بسته 4K به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کنند که شما بر روی یک ویدئو ضبط شده زوم می کنید. یک زوم 2× دیجیتال با یک دوربین مداربسته 4K به شما اجازه می دهد تا تصاویر را به صورت 2MP ببینید. در مقایسه با دوربین مدار بسته HD که در زمان زوم دیجیتال سریعا" 4CIF را به شما می دهد.

در عین حال، زمانی که موضوع کیفیت تصویر باشد، وضوح همه چیز نیست. دوربین مدار بسته باید لنزهای با کیفیتی داشته باشد تا قادر باشد انسجام تصویر را، به ویژه در زمان زوم کردن، در لبه ها حفظ نماید، همچنین باید موتور دیجیتالی داشته باشد تا بتواند تصاویر را پردازش کرده و رنگ های اشتباه و پرزها را بدون ایجاد تاری و تاخیر با حرکت های سریع حذف نماید. علاوه بر این، اندازه سنسورهای کیفیتی که نویز ها را محدود می سازند باید کمتر از 1 تا 1.5 اینچ باشد تا دوربین مداربسته قادر باشد به ارائه تصاویر با کیفیت عالی حتی در نور کم ادامه دهد.

نسبت ابعاد

اکثر دوربین های مداربسته مگاپیکسلی فرمت تصویر ثابت 4:3 ارائه می دهند، هرچند دوربین مدار بسته HD با فرمت های 16:9 پوشش نظارت تصویری را به میزان زیادی بهبود بخشیده اند.

البته نیاز به ذکر نیست که استفاده از مانیتور با نسبت ابعاد 4:3 با یک دوربین مداربسته 4K بی معنی است. صفحه نمایشی با نسبت ابعاد 16:9 می تواند به راحتی تصاویر سایز D-1 با مقیاس 4 در 4 را نمایش دهد که این امر می تواند در مشاهده چندین دوربین مدار بسته به صورت همزمان بسیار مفید باشد.

رنگ کاربرپسند

زمانی که صحبت از رنگ کاربرپسند به میان می آید، دوربین مدار بسته 4K با اختلاف بالایی برنده مقایسه با دوربین مدار بسته مگاپیکسلی می شود. پیکسل ها در سنسورهای یک دوربین مدار بسته دیجیتال رنگ ها را آبی، سبز یا قرمز به صورت همزمان، ضبط می کنند. این بدان معناست که هر طرح بندی شبکه ای درهم آمیخته از دو پیکسل سبز، یک آبی و یک قرمز، خواهد بود و رنگ ها، با یک رنگ برای هر 4 پیکسل، در حین بازپخش استفاده خواهند شد.

دوربین مداربسته 4K پردازش سریعی از رنگ ها را همراه با رفع پرزها یا الگوهای اشتباه بر روی صفحه نمایش  ارائه می دهند. دقت رنگ ارائه شده به ویژه زمانی که شما در صدد جمع آوری شواهد از فیلم ضبط شده و مدرک قانونی در دوربین مداربسته می باشید، بسیار مناسب می باشد.

سرعت فریم

یکی از بزرگترین مزایای دوربین مداربسته 4K سرعت فریم بالای آنها– 30 FPS- است. دوربین های مگاپیکسلی معمولا" سرعت فریم هایی کمتر از این را ارائه می دهند که این امر بدان معناست که آدم خاطی می تواند بدون اینکه حتی قادر باشید شواهد عمل او را به دلیل سرعت فریم پایین ضبط کنید، از مغازه شما خارج شود.