اصتلاحات رایج در دوربينهای مدار بسته

A/D

مبدل تصاوير آنالوگ به تصاوير ديجيتال

Acoustic Lens

عدسي صوتي ست كه امواج را در مسير دلخواه هدايت مي كند .

Auto Iris

مكانيسمي است كه دريچه ديافراگم را با فيدبكي كه از دوربين مي گيرد متناسب با نور موجود توسط موتور به صورت خودكار تنظيم مي نمايد . به عبارت ساده تر تنظيم خودكار دريچه ديافراگم

Auto track

قابليت تعقيب جسم متحرك به طور خودكار

CCD

مخفف واژه Charge Copled Device و نوعي سنسور مي باشد . چيپ ست CCD نورهاي دريافتي را به علائم الكتريكي تبديل مي كند . درواقع

 يك مبدل نور الكتريكي است .

CCTV

(Close Circut Television) : رزولوشن بالاتر به معني جزئيات بيشتر تصوير است . و در هنگام بزرگ نمودن تصوير باعث مي شود كمتر از

 كيفيت اصلي خارج شود .

CIF

در بسياري از كاربردهاي آنالوگ فقط يك چهارم از حداكثر اندازه تصوير استفاده مي شود .تا امكان مشاهده همزمان 4 تصوير فراهم آيد .اين

 مقدار يك چهارم تصوير را اصطلاحا" CIF گويند .

CMOS

سنسورهاي CMOS تمامي دوربين هاي دجيتال عكاسي جديد و دوربين هاي گوشي موبايل داراي سنسورهاي تصويري CMOS هستند در

 چيپ ست CMOS  تك تك پيكسل ها پردازش مي شوند .

Contrast

ميزان اختلاف بين تاريك ترين و روشن ترين سطوح يك تصوير

Contrast range

نسبت ميزان درخشندگي سفيد ترين با سياه ترين قسمتهاي يك تصوير

CRT

مخفف elbuT-yaR-edohtaC مي باشد و عبارت از يك لامپ الكترونيكي ست كه در آن الكترونهاي ساطع شده به وسيله يك كاتدگرم روي سطح كوچكي از پرده فلورانس كانوني مي شوند .كه مي توانند روي پرده تصوير را به وجود آورند .TRC ها نمايشگرهاي مسطح مي باشند .بدون اشغال كمترين فضا و با هزينه هايي به مراتب كمتر از ديگر نمايشگرها،تصاويري با كيفيت مطلوب به وجود مي آورند .

D/A

ديجيتال به آنالوگ

DAY & NIGHT

قابليت ديد در شب و روز .اينگونه لنزها قادر هستند با نور LUX50.0 و حتي در تاريكي مطلق نيز با سوئيچ با وضعيت سياه و سفيد به كار خود ادامه دهند

Day & night (D/N)

كيفيت تصوير اين قبيل دوربين ها در هنگام شب به شفافيت روز نمي باشند .

منظور از عدم شفافيت،فوكوس نبودن تصوير است كه ناشي از تغيير فاصله كانوني به دليل استفاده از طوتل موجهاي مادون قرمز براي ديد در شب مي باشد .

DHC

نوعي تكنولوژي تصويربرداري است كه در دوربين هايي كه جهت عكس برداري از پلاك خودرو استفاده ميشود بكارمي رود .

DNR

مخفف Digital noise reduction

Dome

دوربين سقفي

Dsp

Digital Sensor Prosseson

Duplex

دو طرفه

DVR

سيستم ضبط ديجيتالي تصوير قادر است تصوير چندين دوربين مختلف را بر روي يك مانيتور نمايش داده و در صورت نياز بر روي حافظه خود ضبط گرداند. DVR ها  از نظر فن آوری تولید و کارکرد به دو دسته  PC BASE  DVR  و  STANDALONE  DVR تقسیم می شوند

DVR PC BASE

كارت هاي DVR هستند كه جهت ضبط تصاوير ديجيتال(با فشرده سازی سخت افزاری) به روي كامپيوتر نصب مي گردنند . و از توان پردازنده رایانه و دیگر قطعات جهت عملکرد خود استفاده می کنند

DVR STANDALONE

این دستگاهها  سيستم هايي مستقل هستند که نيازي به رایانه ندارند و در داخل اين سيستم ها تمامي سخت افزار مورد نياز تعبيه گشته و فقط كافي است تا دوربين ها و مانيتور مربوطه به آن متصل گردند .

Eis

مخفف  rezilbatS egamI cinortcelE  اثرات لرزشي ناشي از باد و يا حركت ترافيك را خنثي مي كند .

Ex-View

تكنولوژي اي است كه منجر به بالارفتن حساسيت DCC تا دو برابر براي نور مرئي و چهار برابر نور مادون قرمز مي گردد و ميزان لوكس آن دو برابر بهتر از DCCهاي نور DAH repuS سوني مي باشد .

Fixed focal

لنز با فاصله كانوني ثابت

Fixed lens

به لنزهاي ثابت اطلاق مي گردد .

Focusing

فرايند كنترل ميزان همگرايي و واگرايي پرتوهاي الكترونيكي جهت بدست آوردن تصوير دلخواه به عبارتي عمل حركت عدسي نوري به سمت جلو يا عقب جهت بدست آوردن تصوير صاف از سوژه

Frame

فيلم از عكس هاي ثابتي به نام فريم شكل مي گيرد .اين عكسها به صورت پي در پي نمايش داده مي شوند و تصوير متحرك را شكل مي دهد .

Full Duplex

دو طرفه همزمان

Half Duplex

ارتباط يك طرفه

In door

فضا هاي مسقف و سر پوشيده

Interface

بردهاي واسطه

IP

مخفف dcotorP tenretnI معمول ترين استاندارد انتقال اطلاعات در دنياست .

Ip Camera

دوربين اينترنتي و اصطلاحا" به دوربين هاي تحت شبكه اطلاق مي شود .

IP067

درجه حفاظتت محيط هاي بيروني با P Iمشخص

IR

مخفف  Infra redبه معني فراتر از قرمز است و منظور آن مادون قرمز مي باشد .

IR

LED هاي IR گرچه تاعث ديد در شب مي گردند،اما از آنجا كه به صورت يك پرده بر روي CCD قرار مي گيرند،خود باعث افت كيفيت تصوير در

 حالت سياه و سفيد مي گردند .

LCD

مخفف Liquid Crystal Display مي باشد .و عبارت است از يك نمايشگر مسطح كه از تعدادي پيكسل هاي رنگي در جلوي يك منبع نور و يا يك

 عنصر بازتابنده قرار گرفته اند،تشكيل يافته اند .

Lcd

در اين نوع نمايشگرها يك ماده رساناي شفاف روى يك سطح صاف شيشه اى قرار مى گيرد و سپس يك لايه ارگانيك روى آن را مى پوشاند. پس از آن باز لايه رسانا ديگري روى اين دو لايه قرار مى گيرد. اكنون با برقرار كردن جريان الكتريكى ميان اين دو لايه رسانا، ميدان الكتريكى به وجود مى آيد و لايه ارگانيك در اثر آن نورانى مى شود.

بزرگترين اشكال نمايشگرهاى Lcd عمر كوتاه آنها است (حدود شش هزار ساعت). اين در حالى است كه عمر نمايشگرهاى معمولى به سى هزار ساعت مى رسد.

LED

ديودهاي نوراني هستند كه از خود نور مادون قرمز ساطع مي كنند .

Lens

مهمترين عامل دريافت تصوير ، شفافيت ، ميدان ديد ، بزرگنمايي و ... مي باشند و از عدسي ها تشكيل شده اند كه در داخل يك بسته پلاستيكي استوانه اي جهت انتقال نور منعكس شده اشياء مقابل به روي DCC جاي گرفته اند .

Loop

اتصال بسته

Loos

افت ولتاژ

LUX

واحد شدت روشنايي در سيستم بين المللي است . و برابر با يك لومن بر متر مربع است .

Manoal zoom

به تنظيم دستي لنز اطلاق مي گردد- لنزهاي چند برابر دستي

Manually

تنظيم دستي

Mic

Microphone مبدلي است كه امواج صوتي را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل مي كند .

Microphone Mixer

مخلوط كننده اي كه دو يا چند سيگنال خروجي ميكروفن را به ورودي يك تقويت كننده صوتي اعمال ميكند .

MONITOR

علیرغم منسوخ شدن استفاده از این دستگاه ها اطلاعات آنها نیز ارائه می گردد ، توجه به این نکته ضروری است که این سیستمها بدلیل ماهیت آنالوگ خود و عدم امکان ضبط و آرشیو تصاویر فاقد صرفه اقتصادی و توجیه فنی می باشند .

Motorize zoom

لنزهاي چند برابر كننده موتور دار

MPEG-H

يكي از فرمت هاي فشرده سازي .از ديگر فرمت ها مي توان 2GEPM-GEPJ-M

MULTIPLEXER

اين سيستم در رنج هاي 9 و 16 كاناله ساخته مي شود و قادر است تصاوير 9 يا 16 دوربين مختلف را بر روي يك تلويزيون بطور همزمان نمايش دهد .

NTSC

سيستم برخي از كشورها مثل ژاپن و آمريكا مي باشد كه در استاندارد CSTN از رزولوشن LVT084 كه 03 فريم تصوير بر ثانيه است ، استفاده مي شود .

OPTIC

چشمي (وابسته به چشم )

OSD

تنظيمات اعمالي بر روي تصوير

Out door

فضاهاي غير مسقف و روباز

PAL

استاندارد ايران مي باشد . در استاندارد LAP رزولوشن بالايي وجود دارد و خطوط افقي LVT 675 است . در حاليكه تعداد تصاويري كه بدست مي دهد 52 فريم در ثانيه است .

Pan

حركت افقي عمودي دوربين

panomorph lens

دو مشخصه اينگونه لنزها زاويه ديد 081 درجه و وضوح تصوير بالاي آنهاست

Per alarm buffering

اين قابليت همواره چند ثانيه تصاوير را در حافظه داخلي خود ذخيره مي كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را براي سرورها ارسال نمايند .ويا براي آدرس هاي تعيين شده ارسال كنند .

Pinhole lens

لنزهاي مينياتوري دوربين هاي كوچك ويا پين هول

PIR

چشم هاي الكتونيك-نورهاي مادون قرمز

Pixel

كوچكترين واحد تصويري كه به اندازه يك نقطه بر روي DCC كه وظيفه تبديل يك بخش از تصوير به سيگنال الكتريكي را دارد ، پيكسل و يا فوتوسايت نام دارد .

POE

Power over Ethernet اين تكنولوژي جريان لازم برق را براي دستگاههاي تحت شبكه منتقل مي نمايد .

Postalarm bufering

اين قابليت همواره چند ثانيه تصاوير را در حافظه داخلي خود ذخيره مي كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را براي سرورها ارسال نمايند و يا براي آدرس هاي تعيين شده ارسال كنند .

QUAD

سيستم بعدي كواد مي باشد كه قادر است تصوير چهار دوربين مختلف را بطور همزمان بر روي تلويزيون نمايش دهد البته كواد هاي هشت كاناله نيز وجود دارند كه مي توانند تصاوير هشت دستگاه دوربين را بر روي تلويزيون به صورت دو صفحه چهارتايي كه با فاصله زماني قابل تنظيم بصورت پشت سر هم مي آيند نمايش دهند .

Realtime

طبيعي،زنده

Redution

وضوح تصويري حداكثر رزولوشن يك تصوير آنالوگ 4% مگاپيكسل است .

Resolutin

وضوح تصوير-كيفيت بيشتر تصوير باعث افزايش جزئيات موجود در تصوير مي گردد .حداكثر رزولوشن دوربين هاي آنالوگ برابر 4/0 مگا پيكسل هستند .واين امر به دليل محدوديت تعداد خطوط در استانداردهاي PAL و NTSC مي باشد .

RXD

Recive يعني دريافت

SSNR

سيستم حذف نويزهاي ناخواسته از تصوير

Super HAD

مخفف واژهHole accumulotion diod   فناوري كه بر روي هر پيكسل يك لنز قرارداده شده تا نور بيشتري را بر روي پيكسل انتقال دهد .

SV III

مخفف Super vision III مي باشد .و به مفهوم ما فوق بينايي نيز تلقي مي شود .در سري دوربين هاي SV III پردازش تصوير به صورت ديجيتال صورت مي گيرد و وضوح تصوير فوق العاده اي دارند .به طور كلي در SVIIIها همه تمهيدات مربوط به يك دوربين ايده آل انديشيده شده است .

SWITCH

سوئيچر ساده ترين نوع مانيتور كردن تصوير چند دوربين مختلف مي باشد . بدين صورت كه چند دوربين به آن وصل شده و خروجي آن به تلويزيون متصل مي گردد و مي تواند تصاوير اين دوربين ها را با يك زمان قابل تنظيم بر روي تلويزيون به شما نشان دهد . و اپراتور مي تواند در صورت نياز تصوير مورد نظر را ثابت كرده و يا غیر فعال گرداند .

Tilt

زاويه محور آنتن نسبت به خط افقي

Time laps

: ويدئو تايم لپس سيستم آنالوگ ضبط تصاوير دوربين براي زمانهاي طولاني بر روي نوار ويدئو استفاده مي‏شود. در نوعي از اين دستگاه مي توان گزيده‏اي از تصاوير را تا مدت 960 ساعت نيز ضبط نمود و انتخاب ‏تصاوير به صورت خودکار و توسط خود سيستم مي‏باشد.

Time laps

: ويدئو تايم لپس سيستم آنالوگ ضبط تصاوير دوربين براي زمانهاي طولاني بر روي نوار ويدئو استفاده مي‏شود. در نوعي از اين دستگاه مي توان گزيده‏اي از تصاوير را تا مدت 960 ساعت نيز ضبط نمود و انتخاب ‏تصاوير به صورت خودکار و توسط خود سيستم مي‏باشد.

TV.Line

TV.LINE در اصطلاح همان خطوط عمودی می باشد که در صفحه مانیتور دیدده می شود .  هر چقدر تعداد خطوط بیشتر باشد وضوح تصویر بیشتر است .

Two way

نوعي ويژگي براي دوربين هاي تحت شبكه .كه علاوه بر ميكروفن امكان دريافت صوت به صورت همزمان را دارند .چنين سيستمي داراي يك خروجي صوت مي باشندو براي كاربردهاي ويدئو كنفرانس يا پيجينگ مناسبند .

TXD

Transmiter يعني ارسال

Ups

Un Interaption Power Supply برق اضطراري

VARI-FOCAL

لنزهايي با فاصله كانوني متغير

Vari-zoom

لنزهاي زوم متغير

WDR

مخفف   Wide Dynamic Range

مشکلی که عمدتا در استفاده از دوربین ها در محل های سرپوشیده، پیش می آید، به اصطلاح ضد نور شدن تصویر می باشد . در دنیای واقعی بازه نور طبیعی بین 001/0(تاریکی محض) تا ۱۰۰۰۰۰ LUX (هوای آفتابی) میباشد . در مقابل بازه نور محیط داخل بین 10 تا چند صد LUX بیشتر نیست.

Viewing Angle

زاويه ديد

VMD

مخففvideo motion detection  تشخيص حركت توسط تصاوير ويدئويي.

Zoom

بزرگ نمودن بخش مشخصي از تصوير

برای دریافت فایل ودانلود کاتالوک اینجا کلیک کنید