آژیر 12 ولت

( 76 )

سخن گو

6 صدا

تک صدا

 

The minimum purchase order quantity for the product is 40

Chaircar

230,000 تومان tax excl.

Add to wishlist

 

 کمی در مورد آژیر دزدگیر و انواع آن توضیح دهید

-  چند نوع آژیر در بازار موجود است ؟ .

جواب = انواع آژیر دزدگیر برحسب صدا :

 

1 – آژیر ساده یا تک صدا (فقط یک نوع صدا دارد)

2 – آژیر 6 صدا (6 نوع صدا آژیر دارد که بصورت متناوب پخش میکند)

3 – آژیر ملودی

4 – آژیر سخن گو (نوعی آژیر تک صداست که قابلیت سخن گو هم دارد)

انواع آژیر به لحاظ خریدن :

1 – در بسته بندی اغلب دزدگیرهایی که اکنون در بازار ایران موجودند یک عدد آژیر ساده یا سخنگو وجود دارد که شما هنگام خرید دزدگیر آنرا هم دریافت میکنید.

2 – آژیر ملودی را در صورت تمایل شخصی تان باید جداگانه خریداری کنید . نصاب شما درهنگام نصب آژیر ملودی را بجای آژیر ساده نصب کرده و آژیر ساده را به شما تحویل میدهد.

3 – آژیر بکاپ ( Backup ) باید آنرا همانند آژیر ملودی جداگانه از نصاب یا فروشگاه مربوطه خریداری نمائید. صدای آن شبیه آژیر ساده یا شش صدا است و همچنین مجهز به یک باتری داخلی بوده که این امکان را به آژیر میدهد که اگر سارق در هنگام سرقت مبادرت به قطع سیم آن نماید ، بدون نیاز به باتری اتومبیل و با کمک باتری داخلی خود تا مدت زمان نسبتا زیادی مستقلا آژیر بکشد .

2 -  بهترین مارک آژیر کدام است ؟

جواب = آژیرها انواع و اقسام و مارک های زیادی دارند . بهتر است شما بیش از مارک آژیر به توان خروجی  آن توجه کنید. اما مارک سیلیکون یکی از بهترین آژیرهای موجود در بازار است .

ترجیحا سعی کنید آژیری را که میخرید 45 وات باشد . هنگام خرید آژیر میتوانید در قسمت انتهای بدنه شیپوری شکل آن یک برچسب گرد ببینید که توان خروجی آژیر روی آن درج شده است .

3 -  آیا بزرگی اندازه آژیر مهم است ؟

جواب = خیر کوچکی اندازه آژیر تاحدودی برای نصاب مفید هم هست به شرط اینکه توان آن کم نباشد . بزبان ساده تر در بین چند آژیر که همگی آنها توان ( خروجی ) یکسانی داشته باشند آنکه ازهمه کوچکتر باشد بهتراست .

4 -  آیا میشود نوع صدای آژیر را تغییر داد یا بلندی صدای آنرا کم و زیاد کرد ؟

جواب = نوع صدای آنرا نمیتوانیم تغییر دهیم مگر با صرف هزینه و تعویض آژیر فعلی با آژیر دلخواه .

برای تغییر بلندی صدا یعنی برای کم و زیاد کردن آن میتوانید سر راه آن یک پتانسیو متر نیم یا یک کیلو اهم قرار دهید . اگر برایتان مقدور بود آژیر دزدگیر مجیکار را بصورت تکی تهیه کنید زیرا صدای مناسبی دارد.

5 -  آیا میتوانم برای اتومبیلم دو عدد آژیر نصب کنم ؟

جواب = بله امکان پذیر است اما حتما این کار را به یک نصاب حرفه ای دزدگیر محول کنید . زیرا افرادی که کمی از برق سررشته دارند (ساختمان یا اتومبیل) فکر میکنند که با موازی بستن آژیر دوم با اولی به سادگی میتوانند اینکار را انجام بدهند . اما موازی بستن دو آژیر به دزدگیر صدمه میزند و کار صحیحی نیست . نصاب های دزدگیر حرفه ای میتوانند به سادگی و با هزینه کم اینکار را بروش صحیح آن برای شما انجام دهند .

بد نیست  بدانید اگر هنوز اتومبیل تان را به دزدگیر مجهز نکرده اید لازم نیست برای دزدگیر دو عدد آژیر نصب نمائید . بجای آن میتوانید آژیر فابرک دزدگیر را با یک عدد آژیر 45 وات جایگزین کنید .

6 -  درهنگام باز کردن درها (با ریموت) آژیر یک یا دو بوق اضافه میزند ، چرا ؟

جواب = بوق های اضافی مربوط به خود آژیر نمیباشد بلکه از حافظه دستگاه دزدگیر است. جهت اطلاع به راننده که در زمان غیبت او دزدگیر تحریک شده . مثلا به بدنه خودرو ضربه خورده است.

7 -  آیا میشود از بوق اتومبیل بجای آژیر دزدگیر  استفاده نمائیم ؟

جواب =  بله امکان پذیر است . اما همه دزدگیر ها توان راه اندازی بوق به عنوان خروجی را نداشته و پس از مدتی اینکار سبب آسیب رسیدن به این قبیل دزدگیرها میشود .

8 -  آیا میشود آژیری را که سوخته است تعمیر کنیم ؟

جواب = بله ، امکان پذیر است ولی صرف نمیکند . بهتر اینست که بجای آن یک آژیر نو خریداری کنید .

9 -  صدای آژیر قطع و وصل میشود و بدرستی کار نمیکند ، چرا ؟ و چه باید کرد ؟

جواب = آژیری که قبلا سالم بوده و حالا صدای آن قطع و وصل میشود ، یا در معرض رطوبت قرار گرفته است و یا دچار نقص فنی شده .

رطوبت میتواند موقت و موضعی مثلا بر اثر کارواش یا موتورشویی باشد  و یا دائمی مثل آب و هوای مرطوب  شمال یا هوای شرجی جنوب باشد . راه حل ساده این عیب اینست که سعی کنید آژیر در معرض رطوبت نباشد . اگرهم خیس یا مرطوب  شد تا هنگام خشک شدن کامل آن از بصدا درآمدنش جلوگیری کنید .

نقص های فنی متعددی برای آژیر بوجود میاید شایع ترین آنها شل شدن پیچ پایه آژیر است . چون این پیچ ، سیم اتصال بدنه آژیر را هم به بدنه اتومبیل نگه میدارد ، با شل شدن آن برق آژیر هم دچار اتصالی میشود.

احتمال دیگر اینکه پیچ مذبور و سرسیم اتصال بدنه بر اثر رطوبت و مرور زمان سولفاته شده اند. راه حل ساده این عیب اینست که پیچ مذبور را محکم کنید ، محل هایی را که سولفاته شده اند سنباده بزنید و اگر پیچ و واشر مربوطه زنگ زده اند حتما آنها را تعویض نمائید . اگر با این کارها مشکل شما برطرف نشد بهتر است به یک نصاب حرفه ای مراجعه نمائید .

10 -  صدای آژیر دزدگیر تغییر کرده است ، چه باید کرد ؟

جواب = یک علت این عیب ، خیس یا مرطوب شدن برد داخلی آژیر است . مدتی صبر کنید تا آژیر کاملا خشک شود اگر صدای آژیر بحالت اولیه برنگشت باید به یک نصاب مراجعه کنید . علت دیگر برای این عیب اینست که آژیر بدرستی برق را از دزدگیر دریافت نمیکند در این حالت یا سیم کشی یا خود دزدگیر ایراد دارد لذا بهتر است هرچه سریع تر به یک نصاب حرفه ای مراجعه نمائید .

11 -  آژیر در فصل زمستان بدرستی کار نمیکند ، چرا ؟

جواب = علت این عیب یا رطوبت یا ضعیف بودن باتری اتومبیل شماست . مراقب باشید در هنگام بارندگی آژیر در معرض آبریزش نباشد . قبل از فرا رسیدن فصل سرما وضعیت باتری اتومبیل را توسط یک باتری ساز بازبینی کنید .

 

نویسنده : غلامرضا محمدی

 

Questions & Answers :