چشم اماکن,سنسور,مگنت

چشم الکترونیکی چیست؟

چشم الکترونیکی به سنسور یا دستگاهی گفته می شود که نسبت به تغییرات نور مرئی یا نور غیر مرئی (مادون قرمز) واکنش نشان می دهد.

انواع چشم های الکترونیکی موجود در بازار

چشم الکترونیکی به صورت یک قطعه الکترونیکی می باشد که در مدار الکترونیکی مربوط به خود قرار داده می شود مانند:

1- مقاومت های نوری LDR

2- فتو دیود های مادون قرمز

3- ف...

چشم الکترونیکی چیست؟

چشم الکترونیکی به سنسور یا دستگاهی گفته می شود که نسبت به تغییرات نور مرئی یا نور غیر مرئی (مادون قرمز) واکنش نشان می دهد.

انواع چشم های الکترونیکی موجود در بازار

چشم الکترونیکی به صورت یک قطعه الکترونیکی می باشد که در مدار الکترونیکی مربوط به خود قرار داده می شود مانند:

1- مقاومت های نوری LDR

2- فتو دیود های مادون قرمز

3- فتو ترانزیستور مادون قرمز

4- چشم های الکترونیکی که به صورت آی سی (مدار مجتمع) ساخته می شوند

5- سنسورهای PIR

البته سنسورهایی وجود دارند که به آنها نیز چشم الکترونیکی گفته می شود ولی در واقع عملکرد آنها با دیدن صورت نمی گیرد بلکه مانند گوش با شنیدن انجام می شود.

به این سنسورها اولتراسونیک Ultrasonic Sensor می گویند.چشم دزدگیر اتومبیل از این نوع است.

سنسورحرکتی Motion Sensor چیست ؟

سنسورحرکتی Motion Sensor یکی از سنسورهایی که امروزه در خانه هوشمند به عنوان سیستمهای اعلام سرقت مورد استفاده قرار می گیرد می باشند که با اسامی متفاوتی از جمله سنسورچشمی و حرکتی و رادار و PIRو و… در بازار یافت می شوندبه علت زاویه دید وسیع و پروسسی که این سنسورها ی حرکتی از محیط انجام می دهند یکی از اجزاء اصلی سیستمهای اعلام سرقت در خانه های هوشمند می باشند و بیشترشرکتها در پروژه های اعلام سرقت خود از این سنسورها ی حرکتی استفاده می کنند . اکنون ما بررسی عملکرد این گونه سنسورها می پردازیم . برای داشتن یک خانه هوشمند نیازمند وجود انواع مختلفی از سنسورها میباشیم تا با گرفتن اطلاعات از شناخت بهتر ی از وضعیت خانه و یا محل مورد نظرداشته باشیم و بتوانیم از اطلاعات دریافتی از این سنسورها برای اقدامات بعدی استفاده نماییم دراصل مدیریت هوشمند یک محل بدون وجود انواع سنسورهای مختلف غیر ممکن است . در اینجا چند نوع از متداول ترین سنسورهای مورد استفاده در خانه هوشمند را مورد بررسی قرار می دهیم.

PIR چیست؟

PIR مخفف Passive Infrared Sensor می باشد. عبارتPassive دراین سنسوربه معنای آن است که این سنسور هیچ گونه انرژی از خود ساطع نمی کند و فقط تششعات مادون قرمز را دریافت می نماید و همچنین عبارت Infrared یا امواج فروسرخ به عبارتی اشعه مادون قرمز در علم فیزیک به قسمی از طیف پرتوهای الکترومغناطیسی گفته می شود که دامنه طول موج آنها از بالای نور سرخ مر ئی آغاز و تا امواج غیرمرئی ریزموج ی مایکروویو را شامل می شوداگر داخل چشم دزدگیر اماکن را باز کنید، با مداری روبرو میشوید که در وسط آن یک سنسور PIR وجود دارد. گاها به اشتباه کاربرد این چشمی را با سنسور های حرکتی به اشتباه میگیرند. حسگر PIR حسگری هست که آثار گرمایی بدن انسان را دریافت میکند و با تبدیل اآن به یه سیگنال الکتریکی دیجیتال یا آنالوگ امکان انجام هر عملی که میشود با یه سیگنال الکتریکی انجام داد را فراهم مینماید بنابراین هر شخصی که در زاویه دید این سنسور حرکت کند با در یافت امواج مادون قرمز ساطع شده از بدن فرد تحریک شده و فرمانی به سیستم کنترلر مرکزی ارسال میکند. به عنوان مثال در ورودی ها راهرو ها یا آسانسورها و…. هر فردی با باز کردن در یا ابتدای ورود سنسور چشم اماکن عمل نموده و تمام مسیر راهرو را روشن می کند تا آن فرد از راهرو خارج شود.

نحوه عملکرد سنسور PIR در چشم اماکن

سنسور اصلی یک چشم اماکن PIR، یک قطعه بسیار حساس نسبت به نور مادون قرمز است که داخل یک کپسول کاملاً بسته و داخل چشم اماکن قرار گرفته است. هر نور مادون قرمزی که به سطح سنسور چشم اماکن بتابد در مشخصات الکتریکی سنسور چشم اماکن تغییر ایجاد خواهد نمود این تغییر توسط یک مدار الکترونیکی آشکار ساز "آشکار می شود و سپس تقویت شده و باعث یک آلارم در خروجی PIR میشود که باعث ایجاد تحریک در خروجی چشم اماکن می شود . سنسور مادون قرمز فقط به دمای ناشی از بدن انسان و یا حیوانات خونگرم که در محدوده ۸-۴۱   mmمی باشدعکس العمل نشان خواهد داد و طول موج های دیگر انرژی مادون قرمز مربوط به چراغ ها، نور خورشید، تجهیزات گرم کننده و غیره را به منظور کاهش نویز جهت تشخیص حضور یک فرد در محدوده خود فیلتر خواهد کردهر جسمی که دمای آن بالاتر از صفر مطلق یعنی ۲۷۳ درجه زیر صفر باشد از خودش انرژی از جنس امواج نوری ساطع می‌کند. میزان این انرژی که از جسم ساطع می‌شود به موارد زیر وابسته است:

1-میزان انعکاس نور از جسم

2-میزان دمای خود جسم

3-ابعاد فیزیکی جسم

4-میزان تولید انرژی داخلی (فعالیت و متابولیسم) و طول موج این نور وابسته به دمای جسم می‌باشد.

5-اختلاف دمای سطح جسم با دمای محیط

بخش زیادی از این انرژی که از جسمی تابش می‌کند از نوع مادون قرمز می‌باشد که مربوط به بخش نامریی طیف امواج الکترومغناطیس می‌باشد. در یک دفتر اداری معمولی سطح تمام اجسام، دیوارها، کف، چراغ‌ها و غیره نور مادون قرمز از خود انتشار می‌دهند از آنجا که دمای سطح اجسام اطراف با دمای محیط به هم نزدیک می‌باشد هر دو تقریباً در یک طول موج انتشار دارند.

هنگامی که شخصی در اتاق حضور ندارد و یا فردی در آن حرکت نمی‌کند الگوی انتشار این انرژی از جهت قدرت و جهت ثابت است. حال اگر فردی به اتاق وارد شود این الگو به دو شکل به هم می‌ریزد. بدن فرد بین انعکاس و انتشار امواج توسط محیط مانع ایجاد می‌کند. بدن فرد انرژی مادون قرمز خود را می‌تابد که باعث افزایش میزان این انرژی در اتاق می‌شود.و باعث تحریک سنسور چشم اماکن می گردد.

تنظیمات چشم اماکن با سنسورPIR

۱ – قابلیت تشخیص شب و روزتوسط سنسور PIR : نصاب می تواند با توجه به نیاز خود، نور را تنظیم نماید. در صورت تنظیم روی حالت خورشید دستگاه قابلیت کارکرد در روز و شب را دارد و هنگامی که روی ماه تنظیم شود، در این صورت تنها در نور کمتر از ۲۰ lux عمل خواهد کرد.

۲ – فاصله مکانی آشکار سازی ها ی سنسور: با تنظیم حساسیت سنسور چشم اماکن می توانید فاصله مورد نیاز خود را با توجه به حالت نصب سنسور چشم اماکن  و زاویه آن، تنظیم کنید

نکته : حساسیت سنسور چشم اماکن رابطه ای مستقیم با جهت حرکت دارد.

۳ – تاخیر زمانی : تاخیر زمانی با توجه به نیاز نصاب قابل تنظیم است. کوتاهترین زمان قابل تنظیم می تواند حدود ۱۰ ثانیه و بیشترین زمان ۶دقیقه می باشد.

 

دلیل خطا زدن چشم اماکن چیست؟

از آنجایی که سنسور PIR قادر به تشخیص هر جسم با دمای تعیین شده می باشد، شما با دستکاری مدار می توانید حساسیت چشم اماکن را برای اجسام و دمای مختلف تعیین کنید، اما انعکاس نور خورشید در آینه و سایر اجسام می تواند باعث بروز خطا در سنسور چشم اماکن گردد که با نصب چشم اماکن در مکان صحیح با زاویه مناسب این مشکل برطرف خواهد شد ولی قاطعانه می توان گفت اگر ۱۰ درصد خطای چشم اماکن در اثر انعکاس نور باشد ۹۰درصد علت خطای چشم اماکن ، از قطعات متصله و یا ذ نادرست دستگاه و چشم اماکن نصب شده می باشد.

انواع چشمی دزدگیر اماکن 

چشم دزدگیر اماکن مدل گاردین

حسگر حرکتی(چشمی) گاردین دارای اسکنر دوگانه جهت مصارف خانگی ، اداری و تجاری قابل اعتماد و مؤثر، عملکرد مؤثر و ظاهر جذاب، با نصب ساده، دارای تنظیم خودکار کاملا اتوماتیک با دمای محیط تطابق کامل داشته و خطاها و آلارم های اشتباه را حذف می نماید.
استفاده از تکنولوژی پیشرفته با شعاع پوششی 100درجه و مصرف کم جریان، حدود 8 میلی آمپر بهترین چشم دزدگیر در سال 2024 شناخته شده است

 روش ردیابی حرکتی :  دارای سنسور دو پل
قدرت ورودی :  2/8 تا 16 ولت
جریان مصرفی :  در حالت آماده به کار 8 میلی آمپر، در حالت کار 10 میلی آمپر(05/0 )
تطبیق با دمای محیط :  دارد
زمان آلارم :  2 ثانیه (5/0 ثانیه)
خروجی آلارم :  در حالت NC، 28ولت روی 1/0 آمپر با 27 اهم مقاومت محافظ
تمپر سوئیچ :  درحالت NC، 28ولت روی 1/0 آمپر با 10 اهم مقاومت محافظ در زمان بازکردن قاب

چشم دزدگیر اماکن سینووال 477

سنسور PIR یکی از انواع سنسورهای حرکتی است که به‌عنوان قسمتی از دزدگیرهای امنیتی برای اماکن استفاده می‌شود. این سنسور با استفاده از تکنولوژی حرکتی و تشخیص تغییرات دما در محیط، به صورت خودکار هرگونه حرکت مشکوک در محیط امنیتی را شناسایی می‌کند و به مرکز کنترل دزدگیر هشدار می‌دهد.

سنسور PIR دارای یک آیین نامه قوی است که در بسیاری از دزدگیرهای امنیتی استفاده می‌شود. این سنسور با توجه به تغییرات دما در محیط، به صورت خودکار هرگونه حرکت مشکوک درامنیتی را شناسایی می‌کند. این سنسور با توجه به اصل عملکرد خود، قابلیت شناسایی حرکت‌های مشکوک و جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز به اماکن را دارد.

حساسیت قابل تنظیم

امکانات واید پلاس

تنظیم حساسیت از ٩% تا ١٠٠%

خروجی رله سالید استیت

دارای مدار جبران حرارت اتوماتیک

محدوده دید زیاد

تنظیم حساسیت دو حالته

مصونیت در مقابل EMI و RFI

مدار دو لایه با تکنولوژی SMD

چشم دزدگیر اماکن مدل 107 وزنی 

 

چشمی دزدگیر مدل 107 PET

چشم دزدگیر چیرکار مدل 107 دارای سنسور تشخیص حیوانان بوده و میتواند میان حیوان و انسان تفاوت را احساس کند و برای حیوانان آژیر دستگاه به صدا در نیاید. و فقط برای انسان دزدگیر آلارم کند.

این مدل چشمی با تحرک سگ و گربه و کبوتر و ... تحریک نمیشود و از آژیر مزاحم جلوگپیری میکند

چشم مادون قرمز PET تشخیص حیوانات تا وزن 25KG
ولتاژ کار8 تا 16 ولت مستقیم جریان مصرفی استند بای8mA
وجریان مصرفی حالت کار10mA
مجهز به TAMPER سوئیچ محدوده پوشش دهی12M با زاویه دید 85 درجه
دارای تکنولوژی تشخیص چهار خطی حرکت برای تجزیه تحلیل بهتر
اندازه جثه وتشخیص دادن بین حیوانات وسایر اجسام

چشم دزدگیر فوتال 

چشمی فوتال دزدگیر مناسب برای استفاده در فضاهای بسته است و دارای حسگرهای حرکتی می باشد. این سنسور بر روی دزدگیر منازل و اماکن استفاده می شود و اساس کار آن بدین صورت است که با استفاده از امواج مادون قرمز، اگر حرکتی در زاویه دید آن اتفاق بیفتد، تحریک می شود و به سمت دستگاه دزدگیر، سینگال ارسال می کند.

 این مدل چشمی دارای حساسیت بالایی می باشد به همین دلیل لازم است نصب آن در فاصله مناسب با ادوات الکترونیکی دیگر انجام شود. با این کار احتمال هرگونه اختلال در عملکرد چشمی کاهش پیدا می کند.

ولتاژ کاری 12 ولت DC

خروجی TAMPER جهت حفاظت از رادار

جامپر تنظیم حالت های ALARM بصورت NO و NC

طول دید 12 متر

دارای جامپر LED

دارای جامپر پالس

زاویه دید 90 درجه

چشمی های بالا از بهترین چشمی های دزدگیرهای اماکن به شمار میروند که قابلیت های بسیار گسترده ای و همچنین عملکرد بالایی در کار با انواع دزدگیر اماکن و پوشش مناطق موردنظر دارند و یک انتخاب مطمئن و عالی در یک مجموعه دزدگیر به حساب میروند.

 

بیشتر

چشم اماکن,سنسور,مگنت 

( 51 محصول وجود دارد )
در صفحه

نماد اعتماد الکترونیکی

برچسب‌ها

خرید ریموت فروش پی ال سی دوربین مداربسته فابریک دزدگیر آپارتمان دزدگیر ماهواره ای کنترلر پک دوربین مدار بسته فروشگاه میکروفون دزدگیر پژو پژو چیتا 206 چشمی بک سنسور تله ماتیکس مخفی دیجیتال چیرکار classic silex N1 بیم خطی 4net ماجیکار استیل میت آژیر tracker ریموت ردیاب موتور ارزان سوکت پیشرفته cctv دی وی آر پارادوکس beam sensor مادون قرمز ip دزدگیر تصویری کلاسیک دزدگیر اتومبیل ریموت تصویری تصویری فایروال 4کانال ساده سوکت فابریک استندالون رله GPS chaircar دوربین مداربسته چیرکار پارکینگ لیزری ارزان قیمت دزدگیر کلاسیک چشم چشم لیزری ردیاب فابریک دستگاه حضور و غیاب اماکن همکار سنسور ترکر جدید دیتکتور لیزر laser GPS دزدگیر ماجیکار سیمکارتی دزدگیر منزل اعلام حریق matrix هارد قیمت دوربین مداربسته سایلکس پراید دزدگیر پراید زنوتیک ردیاب ماشین بیسیم دوربین موبایل ahd نصب دوربین مداربسته مجیکار چشم خطی MAGICAR نصب sony ماتریکس کنترل جی پی اس فک دزدگیر اماکن دزدگیر ردیاب plc تلفن کننده ردیاب آهنربایی اینترنتی خودرو پایه دوربین مداربسته دید در شب 5500 دستگاه کنترل تردد چشم دزدگیر اماکن DVR پک دوربین مداربسته خرید تعمیر مداربسته سامسونگ هواتای ریموت کنترل قیمت هاوال