لنز دوربین مداربسته چگونه انتخاب و تنظیم می شود؟

لنز دوربین مداربسته

 

مدل دوربین مداربسته، فاصله دوربین تا هدف ، نوسانات نور محیط ،نیاز به بزرگنمایی ، هزینه لنز و… همه این موارد می تواند در انتخاب یک لنز برای دوربین مداربسته موثر باشد .

این لنز میتواند FIX – Auto Iris – Motorize باشد .

 

همانطور که میدانید بعضی از دوربین ها با لنز و برخی دیگر بدون لنز در بازار عرضه می شوند .

در هر دو صورت باید با لنز ها آشنایی داشته باشیم تا پس از نصب دوربین مداربسته ، تصویر مورد نیاز را مشاهده نماییم.

 

مثلا ممکن است یک کارخانه یک نوع دوربین مداربسته با لنز های گوناگون ۴-۶-۸ میلیمتر ثابت و یا لنز های منوال ۸-۳٫۵ ، ۵۰-۵ ۶۰-۶ تولید کرده باشد .یا کارخانه ای دوربینی را بدون لنز به بازار عرضه میکند و شما با توجه به نیازتان ، لنز را انتخاب فرمایید.

هزینه لنز هایی که شماره یکسان دارند اما برند های متفاوتی هستند نیز بسیار متفاوت بوده و حتی تا ۴ برابر ممکن است بیشتر باشد .

اگر نیاز به مشاهده تصویر یک فضای کوچک ، مانند یک اتاق ۱۵ تا ۲۰ متری باشد بهتر است از لنز ۲٫۸ میلیمتر یا ۴ استفاده کنیم . زیرا نیاز به عمق دید زیادی نداریم و زاویه دید بالا در حدود ۱۰۰ درجه برای ما مهم است .

چنانچه نیاز داریم که تصویری را که در فاصله ۶۰ متری دوربین است را به خوبی مشاهده نماییم ، بهتر است از لنز ۵۰-۵ یا ۶۰-۶ میلیمتر استفاده نماییم.

پس متوجه شدید که هر چه شماره لنز بزرگتر باشد فواصل دورتر را بهتر نمایش می دهد و از طرفی زاویه دید آن کمتر می شود و برعکس هر چه شماره لنز کوچکتر می شود زاویه دید بیشتر و عمق دید کمتر خواهد شد.

 

اگر دوربین مداربسته به صورت خارج محیطی نصب شود با توجه به کم و زیاد شدن نور طبیعی در ساعت مختلف ، باید از لنز اتو آیریس استفاده نمایید. این لنز ها شدت نور ورودی دوربین را کنترل میکنند و اگر دوربین مداربسته ای را در محیز داخلی با نور ثابت استفاده میکنید، میتوانید از لنز های معمولی که به صورت دستی تنطیم می شوند ، استفاده نمایید .

چنانچه نیاز به بزرگنمایی تصویر دارید باید از لنز های موتور دار استفاده نمایید. این لنز ها می توانند تا ۱۵-۲۰-۲۵-۳۰ برابر تصویر را بزرگ کنند . این بزرگنمایی به صورت دیجیتال نبوده و در نتیجه از کیفیت تصویر کم نمی شود.

مرکز تهیه و توزیع  خرید و فروش انواع لنز دوربین

آموزش انتخاب لنز در دوربین مداربسته

روش-انتخاب-لنز-دوربین-مداربسته