درباره خانه هوشمند

بر اساس داده های سایت statista   بازار”خانه هوشمند”. در   کشور آمریکا در سال ۲۰۱۶ درآمدی بالغ بر ۱۰٫۴۳۲m $ داشته است. بر اساس پیش بینی های انجام شد. این مبلغ در سال ۲۰۲۱ در حدود ۵ برابر رشد خواهد داشت.در نمودار زیر رشد فروش خانه هوشمند از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱  نشان داده شده است.

خانه هوشمند

انواع سناریو های خانه هوشمند

سناریو در خانه هوشمند

سیستم های هوشمند ساختمان علاوه بر قابلیت های حفاظتی و ایمنی، امکانات رفاهی و کنترلی قابل توجهی مطابق با سلیقه مشتریان خود ارائه می دهند. این قابلیت ها در سیستم های مختلف متفاوت است. سازندگان در این زمینه بیشترین تمرکز خود را بر جذاب بودن و جلب توجه مشتریان به عمل می آورند.

 

اجرای انواع سناریو در ساختمان

سناریوها برنامه هایی هستند که در ساختمان به منظور هماهنگی هر چه بیشتر بخش های مختلف سیستم و شبیه سازی حضور انسان در خانه بکار می روند. این سناریوها از لحاظ امنیتی و بهینه سازی مصرف انرژی نقش بسزایی در ساختمان ایفا می کنند. برای نمونه به چند سناریو که در سیستم مدیریت هوشمند وجود دارد اشاره می شود:

 

۱) سناریوی میهمان

با انتخاب این گزینه در سیستم چراغهای لوکس و لوسترها در سالن روشن می شوند در این حالت بیشترین تولید نور در سالن خانه ایجاد می شوند. پس از خروج میهمانان براحتی با تنظیم مجدد، سیستم به حالت قبل باز می گردد.

 

۲) شبیه سازی حضور انسان در خانه

یکی از نگرانی های عمده ی مردم در هنگام خروج از خانه، روشن کردن چراغهایی در ساختمان است که بیانگر حضور انسان در خانه باشد. البته روشن چراغها برای مدت طولانی (مثلاً در سفر) باعث مصرف انرژی شده و از طرفی با یکسان بودن شرایط در خانه، دیگران براحتی متوجه به عدم حضور ساکنین در خانه می گردند. سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، نوعی پویایی و تحرک را در ساختمان ایجاد می نماید. بدین ترتیب که طی فواصل زمانی معین اقدام به روشن و خاموش نمودن چراغها کرده و این طور وانمود می سازد که افراد در خانه مشغول انجام فعالیت های رایج زندگی هستند. این وضعیت تا حدود زیادی سارقین را به اشتباه انداخته و در جهت ارتقاء امنیت ساختمان نقش مؤثری ایفا می کند.

 

۳) سناریوی خواب (SLEEP)

با انتخاب این حالت توسط کلیدهای صفحه نمایش، سیستم به طور هوشمند وضعیت خواب را در ساختمان فعال می سازد. در این سناریو سیستم با خاموش نمودن کلیه چراغها(و روشن شده چراغ خواب) در خانه فقط اجازه تردد به ساکنین داخل خانه را می دهد و در صورت باز شدن درهای ورودی خانه و پارکنیگ باعث به صدا در آمدن آژیر می شود. بدین ترتیب ساکنین از این وضعیت در خانه با خبر می شوند.

 

۴) سناریوی سفر (TRAVEL)

با انتخاب سناریوی سفر در خانه، کلیه وسایل برقی در خانه بجز یخچال و فریزر خاموش می شوند. در صورت نیاز به روشن ساختن وسیله خاصی می توان از طریق پیامک به سیستم دستور لازم را ارسال نمود. برای امنیت بیشتر در ساختمان در این حالت شیر برقی گاز و آب ساختمان نیز قطع می شود. کلیه سنسورهای حرکتی، درب و آتش سوزی نیز به حالت فعال در آمده و امنیت و ایمنی ساختمان را تضمین می کنند.خانه هوشمند

 

۵) سناریوی خروج از خانه (Exit Home)

این سناریو مشابه سناریوی سفر است با این تفاوت که برای خروج از خانه در مدت کم و در حدود چند ساعت این حالت فعال می شود. تنها تفاوت این سناریو با سناریوی سفر، عدم بستن شیر آب و گاز در خانه می باشد. این حالت برای جلوگیری از خاموش شدن بخاری گازی، آبگرمکن، اجاق گاز و… در هنگام خروج موقتی از خانه می باشد.

همان طور که اشاره شد، سیستم امنیتی ساختمان بطور کامل فعال می گردد.

 

۶) سناریوی عادی (NORMAL)

ساکنین در یک خانه هوشمند در صورت نیاز می توانند کلیه امکانات سیستم هوشمند را بجز سنسورهای دود و گاز غیر فعال کرده و بطور عادی به زندگی خود در خانه ادامه دهند. با انتخاب حالت نرمال در خانه، سیستم این وضعیت را در خانه اجرا می کند.

 

۷) سناریوی روشنایی هوشمند (AUTO LIGHT)

یکی از راه های بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها ایجاد روشنایی اتوماتیک است. این روش تا حدود زیادی جلوگیری از روشن ماندن چراغها در فضاهای مختلف خانه که بیشتر براثر فراموشی افراد اتفاق می افتد، مؤثر است. وقتی که این حالت در خانه فعال شود، با ورود افراد به درون اتاق ها، چراغها روشن شده و با خروج از اتاق، چراغ ها پس از چند دقیقه تأخیر زمانی، خاموش می شوند. میزان تأخیر زمانی نیز توسط کاربر قابل تنظیم می باشد.

 

۸)تماشای فیلم(سینمایی)

با فعال شدن این سناریو چراغ های سالن جهت نمایش فیلم خاموش شده و تنها نور مخفی مخصوص تماشای فیلم فعال خواهد شد.

 

۹)خواب به همراه پنجره

همان سناریوی خواب است با این تفاوت که اجازه باز کردن پنجره را خواهید داشت.

 

۱۰) سناریوهای اقتصادی

در این سناریو ها هدف طراحی سیستمی جهت نظارت کامل بر نحوه مصرف انرژی در ساختمان است. با توجه به شرایط مختلف روزانه در ساختمان، سیستم هوشمند تصمیم گیری های متفاوتی را اتخاذ خواهد کرد. در چنین سیستمی افراد اجازه باز نمودن پنجره های خانه را نخواهند داشت. و یا با توجه به الگوی مصرف انرژی، استفاده از برخی تجهیزات فقط در ساعات کم باری مجاز خواهد بود. درجه حرارت در چنین خانه ای به طور خودکار و بر اساس مقایسه با درجه حرارت بیرون ساختمان تنظیم می گردد.

 

تعاریف خانه هوشمند

تعریف خانه هوشمند

خانه هوشمند

 

اولین سوالی که در رابطه با خانه هوشمند در ذهن ایجاد می شود این است که اصولاً خانه هوشمندچگونه ایجاد می شود و چه مزایایی دارد؟ اجازه دهید بحث را از توضیح هوشمند سازی ساختمان شروع کنیم. به طور کلی هوشمند سازی ساختمان به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در جهت کنترل هوشمند دسترسی های الکترونیکی داخل ساختمان انجام می گیرد. تجهیزاتی مانند تاسیسات سرمایش و گرمایش، سیستم روشنایی داخل هر واحد از ساختمان، کنترل سیستم صوت و تصویر، کنترل پرده ها و بطور کلی کنترل تمام اجزای الکترونیکی ساختمان است.

 

با ۳/۵ میلیون تومان خانه خود را هوشمند کنید

 

سیستم کنترل مرکزی هوشمند

یکی از مزایای داشتن خانه هوشمند قابلیت کنترل گسترده در تمامی سطوح الکترونیکی با خروجی های متفاوت است. به زبان ساده شما با استفاده از سیستم کنترل مرکزی خانه هوشمند می توانید روشنایی منزل، سیستم تهویه مطبوع و در واقع همان سرمایش و گرمایش، صوت و تصویر و پرده ها را کنترل کنید.

 

کنترل روشنایی داخلی

 

در صورت نیاز به صورت کاملاً هوشمند روشنایی منزل را کم و زیاد کنید. شما به تمام چراغ ها و لامپ ها دسترسی دارید و بدون حضور در اتاق ها می توانید آنها را خاموش و روشن کنید. این سیستم به شما کمک می کند تا اولاً بدانید کدام چراغ ها در منزل در حالت روشن قرار دارند و دوماً بتوانید آنها را در صورت صلاحدید خاموش کنید. با این کار میزان مصرف انرژی را هم کنترل می کنید. همانطور که می دانید کشورمان ایران یکی از کشورهای پُر مصرف در جهان در بحث انرژی برق است. خانه هوشمند امکان کنترل روشنایی را مهیا می سازد.

 

کنترل سیستم سرمایش و گرمایش

در سیستم های سرمایش و گرمایش نیز همین توانایی به شما کمک می کند چه از داخل منزل و چه از خارج منزل بتوانید سطح سرمایش و گرمایش داخل واحد را کنترل و تنظیم کنید. کافی است که به اینترنت متصل شوید و از طریق نرم افزاری که روی گوشی موبایل خود نصب می کنید در تمامی اوقات از خانه هوشمند خود لذت ببرید. شما به آسانی میتوانید منزل خود را در کنترل خود داشته باشید. سیستم کنترل سرمایش و گرمایش مزیت رساندن منزل به دمای آسایش را دارد. زمانی که شما از مسافرت به منزل برمی گردید، میتوانید قبل از ورود به منزل سیستم تهویه را روشن و منزل را به دمای آسایش برسانید. با کمک هوشمن سازی ساختمان شما خانه ای خواهید داشت که طبق دستورات شما حتی از راه دور اسباب آرامش و آسایش شما را فراهم می سازد. درواقع شما می توانید دمای منزل خود را از راه دور در خانه هوشمند تنظیم کنید.

 

کنترل سیستم صوت و تصویر

در کنترل صوت و تصویر هم به همین صورت عمل می شود. سیستم تصویر منزل شما به راحتی با نرم افزاری که روی موبایل خود نصب کرده اید هماهنگ شده و امکان کنترل کامل سیستم صوت و تصویر را به شما می دهد. این امکان حتی بدون استفاده از کنترلر های فیزیکی تلویزیون نیز امکان پذیر است. شما برای روشن و خاموش کردن سیستم صوت و تصویر و حتی تغییر کانال های تلویزیون نیازی به برخواستن از کاناپه را ندارید و از طریق موبایل می توانید سیستم را کنترل کنید. این یکی از مزیت های بیشمار خانه هوشمند است.

 

کنترل پرده ها

کنترل پرده ها نیز در اختیار شماست. خانه خود را هوشمند کنید و به صورت خودکار زمان باز و بسته شدن پرده های خانه را تنظیم و کنترل کنید. شما میتوانید هر روز راس ساعتی که مطلوب شماست پرده اتاق پذیرایی را کنار زده بدون اینکه حتی در منزل باشید. این مزیت برای استفاده از نور آفتاب در ساعتی از روز تعریف شده است که شما در منزل نیستید. عدم حضور شما در خانه هوشمند سبب محدودیت شما نیست و سیستم به صورت خودکار و از قبل تنظیم شده تمام این دسترسی ها را برای شما و طبق نظر شما کنترل می کند.

 

مزایای استفاده از سیستم خانه هوشمند

_ ارزش افزوده قیمت ملک:

حتماً شما هم با من هم عقیده هستید که خانه هوشمند با ایجاد سطح کنترل مرکزی خواهان بیشتری نسبت به یک آپارتمان معمولی دارد. شما با صرف اندکی هزینه می توانید خانه ای داشته باشید که هم از لحاظ قیمت نسبت به ساختمان های معمولی ارزش بیشتری داشته باشد و هم به لحاظ مشتری پسندی زودتر در نظر خریداران مقبول بیفتد.

_ کاهش مصرف انرژی:

شما با استفاده از سیستم هوشمند سازی ساختمان خانه هوشمند خود را به لحاظ میزان مصرف انرژی مدیریت می کنید. بعد از هوشمند سازی هیچ گاه چراغ و لامپ اضافه ای در منزل شما روشن نمی ماند. هیچ گاه در جایی که نیاز ندارید سرما یا گرمای اضافه ای تولید نمی شود تا شما مجبور به پرداخت هزینه های ناشی از مصرف آن باشید. بنابراین شما با هوشمند سازی خانه خود به صورت چشم گیری هزینه های مصرف انرژی را کاهش می دهید.

_ امنیت بالا:

در مواقعی که شما در منزل نیستید و چند روز در منزل شما رفت و آمدی انجام نمی شود ممکن است خانه شما در معرض سرقت قرار بگیرد. شما با داشتن خانه هوشمند می توانید در ساعاتی از شبانه روز بعضی از چراغ ها را روشن و حتی سیستم صوت و تصویر را فعال کنید. تا با اینکار وانمود کنید که افرادی در منزل هستند. شما با تعریف کردن برنامه ای خاص میتوانید این روند را به صورت خودکار برنامه ریزی کنید. حتی اگر زمانی فراموش کردید سیستم را کنترل و دستوراتی را اعمال کنید سیستم به صورت هوشمند وارد عمل شده و به صورت اتوماتیک فرامین مورد نظر شما را اجرا می کند. این کار را با استفاده از سیستم سناریو هوشمند می توانید انجام دهید.

_ راحتی و لذت در استفاده از خانه هوشمند:

شما با داشتن خانه هوشمند می توانید بدون اینکه از جای خود بلند شوید کلیه سیستم های روشنایی و تهویه را تحت کنترل خود داشته باشید و فقط با فشردن یک کلیک بر روی گوشی تلفن همراه خود سیستم را مدیریت کنید.

امکانات خانه هوشمند

۱ – دریافت دستورات از طریق نرم افزار و اپلیکیشن نصب شده بر روی تلفن همراه شما

۲ – ارسال دستورات به سیستم روشنایی، سرمایش و گرمایش، صوت و تصویر، پرده های برقی و …

۳ – کار با پروتکل RF433MHz و RF315MHz

۴ – امکان کنترل در شعاع ۳۰ متری با استفاده از سیگنال های رادیویی مجزا RF

۵ – امکان دستور پذیری کلیه ریموت کنترل ها با پروتکل RF433MHz و RF315MHz

۶ – قابلیت پخش سیگنال به شعاع ۸ متر در ۳۶۰ درجه

۷ – امکان دستور پذیری کلیه برندهای ریموت کنترل 

۸ – نصب و آماده سازی آسان بدون نیاز به داشتن دانش فنی و برنامه نویسی

۹ – قابلیت کنترل از طریق اینترنت بدون نیاز به داشتن IP Valida

۱۰ – دارای سنسور دما و رطوبت

۱۱ – امکان کنترل کلیه تجهیزات دارای ریموت مانند انواع تلویزیون و LCD، سینمای خانگی، ماهواره، کولر گازی و …

۱۲ – دارای باتری جهت تغذیه سیستم

خانه هوشمند تعریف ساده ای دارد. یک سیستم کنترل مرکزی در منزل شما نصب می گردد که می تواند از طریق موبایل شما فرامین تعریف شده را دریافت و به خروجی های مختلف ارسال کند. در این سیستم کنترل مرکزی کلیه دیتا ها ذخیره شده و امکان این را دارد که شما بتوانید سناریو خاصی را نیز تعریف کنید. به طور مثال می توانید برنامه ای را جهت اجرا به کنترلر مرکزی ارسال کنید و خیالتان راحت باشد که هر روز این برنامه اجرا می شود و نیازی به ارسال دستور مجدد نیست.

کلید های هوشمند و تمام لمسی

در گذشته بحث هوشمند سازی ساختمان به این صورت اجرا میشد که می بایست تمام سیم کشی ساختمان تعویض می شد و عملاً روی دیوارها شاهد کنده کاری بودیم. اما امروز با طراحی کلید های هوشمند تمام لمسی نیازی به تخریب رویه دیوار و تعویض سیم کشی ساختمان نیست. در واقع این سیستم به شما کمک می کند تا با تعویض کلیدها هر دو سیستم هوشمند و سنتی را به طور همزمان در کنار هم داشته باشید. شما می توانید هم به صورت دستی چراغ ها را خاموش و روشن نمایید و هم از طریق نرم افزار این کار را به صورت هوشمند مدیریت کنید. کلیدهای تمام لمسی و هوشمند دارای یک گیرنده هستند که طبق دستورات ارسال شده از تلفن همراه شما به سیستم کنترلر مرکزی و از کنتلر مرکزی به کلید، دستورات شما را اجرا می کنند. تجهیزات لازم و کلیدهای تمام لمسی جزئی از خانه هوشمند است و هزینه جداگانه ای ندارد.

 

امکانات کلید هوشمند

۱ – دارای فیدبک و ارتباط ۲ طرفه با کنترلر مرکزی

۲ – طراحی منحصر به فرد و ظاهری شیک و زیبا (ویژه ساختمان های لوکس)

۳ – دارای پنل شیشه کریستالی گرمادیده ضد خش

۴ – قابلیت استفاده در قوطی های استاندارد داخل کشور

۵ – دارای نمایشگر LED آبی رنگ برای تشخیص در شب

۶ – دارای صفحه تمام لمسی خازنی خاص با قابلیت کارایی بسیار بالا

۷ – دارای کنترلر نوسانات ولتاژ

۸ – رفتن به حالت خاموش در وقوع قطع برق جهت صرفه جویی در مصرف انرژی

۹ – نصب راحت و جایگزین مناسب برای کلید های سنتی و قدیمی

۱۰ – کارکرد با تمامی لامپ های موجود در بازار اعم از رشته ای، کم مصرف، هالوژن و …

۱۱ – مناسب برای کاربری های مختلف مانند منازل، واحد های اداری و تجاری و هتل ها

۱۲ – کارکرد با فرکانس ۴۳۳MHz

 

نرم افزار خانه هوشمند

تمام این امور در جهت هوشمند سازی ساختمان شما انجام می شود. شما علاوه بر تجهیزات فیزیکی مانند کنتلر هوشمند مرکزی و همچنین کلید های تمام لمسی نیاز به یک نرم افزار جهت ایجاد ارتباط میان سخت افزار ها را دارید. این نرم افزار وظیفه انتقال دستورات شما و همچنین اجرای آنها را بر عهده دارد. حتماً نرم افزاری که کلیه این برنامه ها را به راحتی و بدون اشکال انجام دهد مطلوب شماست. بیش از هر چیز راحتی کار با نرم افزار و سرعت آن در ایجاد خانه هوشمند تاثیر دارد و میزان رضایت شما را بالا می برد.

 

مشخصه های نرم افزار

_ نرم افزار گرافیکی کاربر پسند

_ قابلیت چیدمان آیتم های مورد کنترل به صورت دلخواه

_ قابلیت تعریف سناریو مشخص از جانب کاربر بر روی نرم افزار

_ قابلیت تعریف آلارم، منطق هوشمند و برنامه زمانی توسط کاربر

_ قابلیت فارسی نویسی

_ قابلیت تعریف کاربران مجاز به صورت نامحدود

_ امکان نصب بر روی سیستم عامل های Android ،   IOS

_ کاملاً رایگان

زمان هوشمند سازی

اگر تصمیم خود را مبنی بر داشتن خانه هوشمند گرفته اید و می خواهید از این پس لذت استفاده از خانه هوشمند را درک کنید باید بدانید که تنها ۴۸ ساعت با آن فاصله دارید. یک روز اول برای ارزیابی امکانات داخلی منزل شما و روز دوم برای نصب تجهیزات و برنامه دهی به سیستم و همچنین نصب نرم افزار و آماده سازی جهت بهره برداری از خانه هوشمند در نظر گرفته شده است.