اصطلاحات رایج در دوربينهای مدار بسته

قسمتی از اصطلاحات متداولی كه ممكن است در مورد سيستم های CCTV و در مشخصات ذكر شده براي تجهيزات با آن ها برخورد كنيد در زيرتوضيح داده شده است شما می توانید از این لیست به عنوان یک مرجع کامل جهت آشنایی با کلیه اصطلاحات و کلمات اختصاری انواع دوربین و دستگاه DVR NVR استفاده نمایید

A/D

مبدل تصاوير آنالوگ به تصاوير ديجيتال

Acoustic Lens

عدسي صوتي است كه امواج را در مسير دلخواه هدايت مي كند .

Auto Iris

مكانيسمي است كه دريچه ديافراگم را با فيدبكي كه از دوربين مي گيرد متناسب با نور موجود توسط موتور به صورت خودكار تنظيم مي نمايد . به عبارت ساده تر تنظيم خودكار دريچه ديافراگم

Auto track

قابليت تعقيب جسم متحرك به طور خودكار

CCD

مخفف واژه Charge Copled Device و نوعي سنسور مي باشد . چيپ ست CCD نورهاي دريافتي را به علائم الكتريكي تبديل مي كند . درواقع يك مبدل نور الكتريكي است .

CCTV

(Close Circut Television) : رزولوشن بالاتر به معني جزئيات بيشتر تصوير است . و در هنگام بزرگ نمودن تصوير باعث مي شود كمتر از كيفيت اصلي خارج شود .

CIF

در بسياري از كاربردهاي آنالوگ فقط يك چهارم از حداكثر اندازه تصوير استفاده مي شود .تا امكان مشاهده همزمان 4 تصوير فراهم آيد .اين مقدار يك چهارم تصوير را اصطلاحا" CIF گويند .

CMOS

سنسورهاي CMOS تمامي دوربين هاي دجيتال عكاسي جديد و دوربين هاي گوشي موبايل داراي سنسورهاي تصويري CMOS هستند در چيپ ست CMOS  تك تك پيكسل ها پردازش مي شوند .

Contrast

ميزان اختلاف بين تاريك ترين و روشن ترين سطوح يك تصوير

Contrast range

نسبت ميزان درخشندگي سفيد ترين با سياه ترين قسمتهاي يك تصوير

CRT

مخفف elbuT-yaR-edohtaC مي باشد و عبارت از يك لامپ الكترونيكي ست كه در آن الكترونهاي ساطع شده به وسيله يك كاتدگرم روي سطح كوچكي از پرده فلورانس كانوني مي شوند .كه مي توانند روي پرده تصوير را به وجود آورند .TRC ها نمايشگرهاي مسطح مي باشند .بدون اشغال كمترين فضا و با هزينه هايي به مراتب كمتر از ديگر نمايشگرها،تصاويري با كيفيت مطلوب به وجود مي آورند .

D/A

ديجيتال به آنالوگ

DAY & NIGHT

قابليت ديد در شب و روز .اينگونه لنزها قادر هستند با نور LUX50.0 و حتي در تاريكي مطلق نيز با سوئيچ با وضعيت سياه و سفيد به كار خود ادامه دهند

Day & night (D/N)

كيفيت تصوير اين قبيل دوربين ها در هنگام شب به شفافيت روز نمي باشند .

منظور از عدم شفافيت،فوكوس نبودن تصوير است كه ناشي از تغيير فاصله كانوني به دليل استفاده از طوتل موجهاي مادون قرمز براي ديد در شب مي باشد .

DHC

نوعي تكنولوژي تصويربرداري است كه در دوربين هايي كه جهت عكس برداري از پلاك خودرو استفاده ميشود بكارمي رود .

DNR

مخفف Digital noise reduction

Dome

دوربين سقفي

Dsp

Digital Sensor Prosseson

Duplex

دو طرفه

DVR

سيستم ضبط ديجيتالي تصوير قادر است تصوير چندين دوربين مختلف را بر روي يك مانيتور نمايش داده و در صورت نياز بر روي حافظه خود ضبط گرداند. DVR ها  از نظر فن آوری تولید و کارکرد به دو دسته  PC BASE  DVR  و  STANDALONE  DVR تقسیم می شوند

DVR PC BASE

كارت هاي DVR هستند كه جهت ضبط تصاوير ديجيتال(با فشرده سازی سخت افزاری) به روي كامپيوتر نصب مي گردنند . و از توان پردازنده رایانه و دیگر قطعات جهت عملکرد خود استفاده می کنند

DVR STANDALONE

این دستگاهها  سيستم هايي مستقل هستند که نيازي به رایانه ندارند و در داخل اين سيستم ها تمامي سخت افزار مورد نياز تعبيه گشته و فقط كافي است تا دوربين ها و مانيتور مربوطه به آن متصل گردند .

Eis

مخفف  rezilbatS egamI cinortcelE  اثرات لرزشي ناشي از باد و يا حركت ترافيك را خنثي مي كند .

Ex-View

تكنولوژي اي است كه منجر به بالارفتن حساسيت DCC تا دو برابر براي نور مرئي و چهار برابر نور مادون قرمز مي گردد و ميزان لوكس آن دو برابر بهتر از DCCهاي نور DAH repuS سوني مي باشد .

Fixed focal

لنز با فاصله كانوني ثابت

Fixed lens

به لنزهاي ثابت اطلاق مي گردد .

Focusing

فرايند كنترل ميزان همگرايي و واگرايي پرتوهاي الكترونيكي جهت بدست آوردن تصوير دلخواه به عبارتي عمل حركت عدسي نوري به سمت جلو يا عقب جهت بدست آوردن تصوير صاف از سوژه

Frame

فيلم از عكس هاي ثابتي به نام فريم شكل مي گيرد .اين عكسها به صورت پي در پي نمايش داده مي شوند و تصوير متحرك را شكل مي دهد .

Full Duplex

دو طرفه همزمان

Half Duplex

ارتباط يك طرفه

In door

فضا هاي مسقف و سر پوشيده

Interface

بردهاي واسطه

IP

مخفف dcotorP tenretnI معمول ترين استاندارد انتقال اطلاعات در دنياست .

Ip Camera

دوربين اينترنتي و اصطلاحا" به دوربين هاي تحت شبكه اطلاق مي شود .

IP067

درجه حفاظتت محيط هاي بيروني با P Iمشخص

IR

مخفف  Infra redبه معني فراتر از قرمز است و منظور آن مادون قرمز مي باشد .

IR

LED هاي IR گرچه تاعث ديد در شب مي گردند،اما از آنجا كه به صورت يك پرده بر روي CCD قرار مي گيرند،خود باعث افت كيفيت تصوير در

 حالت سياه و سفيد مي گردند .

LCD

مخفف Liquid Crystal Display مي باشد .و عبارت است از يك نمايشگر مسطح كه از تعدادي پيكسل هاي رنگي در جلوي يك منبع نور و يا يك

 عنصر بازتابنده قرار گرفته اند،تشكيل يافته اند .

Lcd

در اين نوع نمايشگرها يك ماده رساناي شفاف روى يك سطح صاف شيشه اى قرار مى گيرد و سپس يك لايه ارگانيك روى آن را مى پوشاند. پس از آن باز لايه رسانا ديگري روى اين دو لايه قرار مى گيرد. اكنون با برقرار كردن جريان الكتريكى ميان اين دو لايه رسانا، ميدان الكتريكى به وجود مى آيد و لايه ارگانيك در اثر آن نورانى مى شود.

بزرگترين اشكال نمايشگرهاى Lcd عمر كوتاه آنها است (حدود شش هزار ساعت). اين در حالى است كه عمر نمايشگرهاى معمولى به سى هزار ساعت مى رسد.

LED

ديودهاي نوراني هستند كه از خود نور مادون قرمز ساطع مي كنند .

Lens

مهمترين عامل دريافت تصوير ، شفافيت ، ميدان ديد ، بزرگنمايي و ... مي باشند و از عدسي ها تشكيل شده اند كه در داخل يك بسته پلاستيكي استوانه اي جهت انتقال نور منعكس شده اشياء مقابل به روي DCC جاي گرفته اند .

Loop

اتصال بسته

Loos

افت ولتاژ

Pixel

كوچكترين واحد تصويري كه به اندازه يك نقطه بر روي DCC كه وظيفه تبديل يك بخش از تصوير به سيگنال الكتريكي را دارد ، پيكسل و يا فوتوسايت نام دارد .

POE

Power over Ethernet اين تكنولوژي جريان لازم برق را براي دستگاههاي تحت شبكه منتقل مي نمايد .

Postalarm bufering

اين قابليت همواره چند ثانيه تصاوير را در حافظه داخلي خود ذخيره مي كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را براي سرورها ارسال نمايند و يا براي آدرس هاي تعيين شده ارسال كنند .

QUAD

سيستم بعدي كواد مي باشد كه قادر است تصوير چهار دوربين مختلف را بطور همزمان بر روي تلويزيون نمايش دهد البته كواد هاي هشت كاناله نيز وجود دارند كه مي توانند تصاوير هشت دستگاه دوربين را بر روي تلويزيون به صورت دو صفحه چهارتايي كه با فاصله زماني قابل تنظيم بصورت پشت سر هم مي آيند نمايش دهند .

Realtime

طبيعي،زنده

Redution

وضوح تصويري حداكثر رزولوشن يك تصوير آنالوگ 4% مگاپيكسل است .

Resolutin

وضوح تصوير-كيفيت بيشتر تصوير باعث افزايش جزئيات موجود در تصوير مي گردد .حداكثر رزولوشن دوربين هاي آنالوگ برابر 4/0 مگا پيكسل هستند .واين امر به دليل محدوديت تعداد خطوط در استانداردهاي PAL و NTSC مي باشد .

RXD

Recive يعني دريافت

SSNR

سيستم حذف نويزهاي ناخواسته از تصوير

Super HAD

مخفف واژهHole accumulotion diod   فناوري كه بر روي هر پيكسل يك لنز قرارداده شده تا نور بيشتري را بر روي پيكسل انتقال دهد .

SV III

مخفف Super vision III مي باشد .و به مفهوم ما فوق بينايي نيز تلقي مي شود .در سري دوربين هاي SV III پردازش تصوير به صورت ديجيتال صورت مي گيرد و وضوح تصوير فوق العاده اي دارند .به طور كلي در SVIIIها همه تمهيدات مربوط به يك دوربين ايده آل انديشيده شده است .

SWITCH

سوئيچر ساده ترين نوع مانيتور كردن تصوير چند دوربين مختلف مي باشد . بدين صورت كه چند دوربين به آن وصل شده و خروجي آن به تلويزيون متصل مي گردد و مي تواند تصاوير اين دوربين ها را با يك زمان قابل تنظيم بر روي تلويزيون به شما نشان دهد . و اپراتور مي تواند در صورت نياز تصوير مورد نظر را ثابت كرده و يا غیر فعال گرداند .

Tilt

زاويه محور آنتن نسبت به خط افقي

Time laps

: ويدئو تايم لپس سيستم آنالوگ ضبط تصاوير دوربين براي زمانهاي طولاني بر روي نوار ويدئو استفاده مي‏شود. در نوعي از اين دستگاه مي توان گزيده‏اي از تصاوير را تا مدت 960 ساعت نيز ضبط نمود و انتخاب ‏تصاوير به صورت خودکار و توسط خود سيستم مي‏باشد.

TV.Line

TV.LINE در اصطلاح همان خطوط عمودی می باشد که در صفحه مانیتور دیدده می شود .  هر چقدر تعداد خطوط بیشتر باشد وضوح تصویر بیشتر است .

Two way

نوعي ويژگي براي دوربين هاي تحت شبكه .كه علاوه بر ميكروفن امكان دريافت صوت به صورت همزمان را دارند .چنين سيستمي داراي يك خروجي صوت مي باشندو براي كاربردهاي ويدئو كنفرانس يا پيجينگ مناسبند .

TXD

Transmiter يعني ارسال

Ups

Un Interaption Power Supply برق اضطراري

VARI-FOCAL

لنزهايي با فاصله كانوني متغير

Vari-zoom

لنزهاي زوم متغير

WDR

مخفف   Wide Dynamic Range

مشکلی که عمدتا در استفاده از دوربین ها در محل های سرپوشیده، پیش می آید، به اصطلاح ضد نور شدن تصویر می باشد . در دنیای واقعی بازه نور طبیعی بین 001/0(تاریکی محض) تا ۱۰۰۰۰۰ LUX (هوای آفتابی) میباشد . در مقابل بازه نور محیط داخل بین 10 تا چند صد LUX بیشتر نیست.

Viewing Angle

زاويه ديد

VMD

مخففvideo motion detection  تشخيص حركت توسط تصاوير ويدئويي.

Zoom

بزرگ نمودن بخش مشخصي از تصوير

CCD: Charged Coupled Device
این Chipset در واقع پرده شبکیه دوربین می باشد که با دریافت نور و تبدیل آن به جریان الکتریکی باعث تشکیل تصویر می شود . یک CCD خوب می تواند تصویر را در حداقل میزان نور محیط ثبت و کیفیت ورزولویشن آن را به خوبی حفظ نماید .


Black light compensation : BLC
یکی از مشکلاتی که همواره برای دوربین هایی که در داخل محل های سرپوشیده به سمت محل هایی با منبع نور خارجی (مانند پنجره ها و درب های ورودی ) نصب می گردند، پیش می آید ، پدیده نور مخالف می باشد . با قابلیت BLC دوربین می تواند نور پس زمینه تصویر را جبران نموده و با کم وزیاد نمودن اتوماتیک نور پس زمینه ، تصویر واضح تری را در اختیار کاربر قرار میدهد .


Wide Dynamic Rangc : WDR
در حالیکه فن آوری BLC باعث می شود تا اشیاء تیره موجود در یک تصویر واضح تر دیده شود ، WDR کمک می کند تا در صورتیکه در یک محل ، تصویر تیره و روشن هم زمان وجود داشته باشد ، وضوح هر یک از این اشیاء متناسب با یکدیگر و به صورت کاملاً مشخص از هم تشخیص داده می شود.


High light Compenstion : HLC
هنگامی که در محدوده دید دوربین منابع نوری مزاحم و مستقیم وجود داشته باشد ، این امر باعث عدم وضوح تصویر می گردد . با تکنولوژی HCL می توانیم این منابع مزاحم را پوشش داده و نور محیط را متناسب با تصویر تنظیم کنیم .


Privacy Masking
در هنگام تصویر گرفتن از مناطق خاص در صورتی که نیاز باشد تا بخش خاصی از محدوده مورد نظر تحت مونیتورینگ دوربین قرار نگیرد ( مانند پنجره ساختمان های مجاور) می توان با این تکنولوژی تا حداکثر 16 بخش تصویر را از دید دوربین حذف نمود .


Motion Detection : MD
با استفاده ازاین تکنولوژی شما میتوانید نقاطی در تصویر را انتخاب نموده و عدم حرکت اشخاص و اجسام را در این محدوده ها کنترل نمائید . این فن آوری دوربین را قادر می سازد تا به وسیله آلارم حرکت اتفاق افتاده در نقطه مورد نظر را اطلاع دهد.


Resolution
وضوح وکیفیت تصویر را رزولویشن می نامند که در امروزه در دوربین ها بین 330 TV line تا 700 TVL می باشد .هر چه TV Line یک دوربین بیشتر باشد تصویر واضح تری را در اختیار شما قرار خواهد داد .


Min Illumination
حداقل نور مورد نیاز دوربین را که برای تصویر برداری یا حس کردن حرکت ( Sense UP ) مورد نیاز است ، ILLuminationMin می نامند و هر چه این مقداربه صفرنزدیکتر باشد قابلیت تصویر برداری دوربین درمحیط های کم نور تر بیشتر است . اصطلاحاً به دوربین هایی که توانایی کار در نورهای بسیار کم را داشته باشند Day/Night می گویند . در بعضی از انواع دوربین ها برای به دست آوردن تصاویر رنگی و بهتر در محیط های کم نور ، از تکنولوژی ICR استفاده می گردد . در حقیقت ICR نوع سخت افزاری تکنولوژی P&N بوده که به طور اتوماتیک با تعویض فیلتر CCD در نورهای کم باعث بهبود کیفیت تصویر می گردد .


Automatic White Balanc
همواره رنگ ها با توجه به درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط تشخیص داده می شوند . فن آوری A W B در دوربین های مدار بسته موجب می شود تا با تنظیم میزان کمی یا زیادی رنگ سفید در محیط ، تصاویر را با وضوح و کیفیت رنگ بهتری نمایش و ذخیره کنیم .


ADC (ANALOG TO DIGITAL CONVERTOR ) ALPHANUMERIC 

وسيله قرار دادن نوشته روی تصوير كه در DVR ومولتی پلكسر كار برد دارد .


BACK – FOCUS 

تنظيم مكان لنز در رابطه با سنسور CCD در دوربين


B.W(BAND WIDTH) 

پهنای باند فركانس كه برای سيگنال ويدئويی معمولی 5 مگا هرتز است .


BETAMAX 

فرمت ضبط ويدئويی شركت SONYو رقيب VHS CCD APERTURE : سطحی از CCD كه به نور حساس است.


CCIR

انجمن راديويی بين المللی برای استاندارد تلويزيونی اروپا


CDS (CORROLATED DOUBLE SAMPLING)

تكنيكی در ايجاد تركيب رنگ در بعضی از دوربين های CCD


CFA COLOR FILTER ARRAY

فيلترهای نوری كه در دوربين CCD برای توليد تركيب رنگ سيگنال ويدئويی استفاده می گردد .


CIE

انجمن بين المللی نور كه واحد های نوری را تعريف و ارائه می كند .


CHROMINANCE 

به اطلاعات رنگ سيگنال ويدئويی گفته می شود .


CONTRAST

يكی از تنظيمات كيفيت تصوير . اختلاف بين روشن ترين و تاريك ترين نقطه تصوير


DARK CURRENT

نشت سيگنال از CCD در نبود نور كه ايجاد نويز (dark noise) می كند


. DMA ((DIGITAL MICRO MIRROR DEVICE :

يك تكنولوژی جديد ساخت سنسور ويدئويی كه از تعداد زيادی آينه مينياتوری روی چيپ استفاده می شود.


DUPLEX

سيستم ارتباطی كه اطلاعات را در دو جهت رفت و برگشت مبادله می كند. در سيستمهای CCTV معمولاً به امكان ضبط و پخش با هم به صورت مولتی پلكس گفته می شود.

LUX

واحد شدت روشنايي در سيستم بين المللي است . و برابر با يك لومن بر متر مربع است .

Manoal zoom

به تنظيم دستي لنز اطلاق مي گردد- لنزهاي چند برابر دستي

Manually

تنظيم دستي

Mic

Microphone مبدلي است كه امواج صوتي را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل مي كند

Microphone Mixer

مخلوط كننده اي كه دو يا چند سيگنال خروجي ميكروفن را به ورودي يك تقويت كننده صوتي اعمال ميكند .

MONITOR

علیرغم منسوخ شدن استفاده از این دستگاه ها اطلاعات آنها نیز ارائه می گردد ، توجه به این نکته ضروری است که این سیستمها بدلیل ماهیت آنالوگ خود و عدم امکان ضبط و آرشیو تصاویر فاقد صرفه اقتصادی و توجیه فنی می باشند .

Motorize zoom

لنزهاي چند برابر كننده موتور دار

MPEG-H

يكي از فرمت هاي فشرده سازي .از ديگر فرمت ها مي توان 2GEPM-GEPJ-M

MULTIPLEXER

اين سيستم در رنج هاي 9 و 16 كاناله ساخته مي شود و قادر است تصاوير 9 يا 16 دوربين مختلف را بر روي يك تلويزيون بطور همزمان نمايش دهد .

NTSC

سيستم برخي از كشورها مثل ژاپن و آمريكا مي باشد كه در استاندارد CSTN از رزولوشن LVT084 كه 03 فريم تصوير بر ثانيه است ، استفاده مي شود .

OPTIC

چشمي (وابسته به چشم )

OSD

تنظيمات اعمالي بر روي تصوير

Out door

فضاهاي غير مسقف و روباز

PAL

استاندارد ايران مي باشد . در استاندارد LAP رزولوشن بالايي وجود دارد و خطوط افقي LVT 675 است . در حاليكه تعداد تصاويري كه بدست مي دهد 52 فريم در ثانيه است .

Pan

حركت افقي عمودي دوربين

panomorph lens

دو مشخصه اينگونه لنزها زاويه ديد 081 درجه و وضوح تصوير بالاي آنهاست

Per alarm buffering

اين قابليت همواره چند ثانيه تصاوير را در حافظه داخلي خود ذخيره مي كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را براي سرورها ارسال نمايند .ويا براي آدرس هاي تعيين شده ارسال كنند .

Pinhole lens

لنزهاي مينياتوري دوربين هاي كوچك ويا پين هول

PIR

چشم هاي الكتونيك-نورهاي مادون قرمز


D.S.P

مدار الكترونيكی پردازنده سيگنال ديجيتالی


DV-MINI

يك فرمت ضبط صدا و تصوير جديد كه اكثراً در هندی كم استفاده می شود .


D-VHS 

استاندارد جديد ارائه شده توسط JVC برای ضبط سيگنال ديجيتالی روی


VHS EBU 

اتحاديه پخش برنامه های اروپايی


EIA

انجمن صنعتی الكترونيك


FCC 

كمسيون ارتباطات فدرال آمريكا


FIELD 

تعداد نصف خطوط فريم را گويند در سيستم CCIR/PAL تعداد فيلدها 50 عدد در ثانيه و درسيستم EIA /NTSC تعداد فيلدها 60 عدد در ثانيه است


FRAME STORE

وسيله الكترونيكی شماره گذاری و ذخيره فريم های تصوير .


FRAME SWITHER

نام ديگر مولتی پلكسر ساده است .


FRAME TRANSFER

يكی از سه اصل يا روش انتقال شارژ از چيپ CCD می باشد دو روش ديگر عبارتند از FRAME-INTERLINE , INTERLINE


FRAME 

در سيستم CCIR/PAL ازتركيب 625 خط ودر سيستم EIA /NTSC از تركيب 525 خط يك فريم ساخته می شود سيستم پال 25 فريم بر ثانيه و سيستم NTSC 30 فريم بر ثانيه دارد .


GAMMA 

اين مشخصه برای تصحيح اختلاف بين پاسخ خطی دوربين و پاسخ غير خطی مانيتور تعريف می شود . مثلاً مقدار نمايی گاما برای مونيتور تك رنگ 2/2 است لذا دوربين بايد روی 2.2/1يعنی 45/0 تنظيم شود .


HAD

يك نوع سنسور CCD است كه طرح لايه ای دارد و سطح نويز درآن بسيار پايين است .


HDDTV

استاندارد آينده پخش برنامه های تلويزيونی با رزلوشن بالا ( 2000× 1000 پيكسل )


HUM

نويز روی فركانس اصلی را گويند .


HYPER-HAD

تكامل يافته چيپ CCD HAD


ILLUMINATION

به مقدار روشنايی تصوير اشاره دارد . حداقل روشنايی لازم برای دوربين های معمولی چند دهم لوكس و برای دوربين های ديد شب چند صدم لوكس می باشد .


I/0

خروجی


I/P 

ورودی


IEC

انجمن بين المللی برق


INSERTER :

تداخل ناشی از ميدان الكتريكی يا الكترومغناطيسی ساير وسايل روی سيگنال


IP :

درجه حفاظت بدنه يك وسيله را در برابر عوامل خارجی به صورت عدد بيان می كند .


IR :

نور مادون قرمز


ISDN 

شبكه تلفن جديد با سرعت انتقال داده 64 كيلو بايت بر ثانيه


ITU

اتحاديه بين المللی ارتباطات راه دور


JPEG

فرمت عكس


LINE-LOCKED

 در سيستم های CCTV به چند وسيله گفته می شود كه با فركانس منبع تغذيه مشترك ( 50يا 60 هرتز) تغذيه می شوند و از نظر فركانس فيلد قفل شذه اند .


LUMINANCE 

اطلاعات سيگنال ويدئويی در مورد روشنايی تصوير را گويند . MOD : حداقل فاصله شی از لنز را گويند كه برای لنز های زوم حدود يك متر و برای لنزهای فيكس خيلی كمتر است . ( به طول فاصله كانونی لنز بستگی دارد )


MOIRE PATERN 

نويز در تصوير حاصل از CCD در فركانس های بالا

NBS 

اداره ملی استاندارد در آمريكا


ND FILTER

يك نوع فيلتر نوری كه مقدار نور را بدون بر هم زدن تعادل رنگ تقليل می دهد .


NIT 

يكی از واحد های نوری


NTSC 

استاندارد رنگی در آمريكا، كانادا ، ژاپن و چند كشور ديگر .


OIP

خروجی


OBJECTIVE 

جلويی ترين قسمت لنز


OCULAR 

نزديكترين قسمت لنز به CCD


PAL 

سيستم تلويزيون رنگی اروپا


PHOT 

واحد نوری معادل ده هزار لوكس


POTS يا PSTN 

يكی از سيستم های تلفن


PRINCIPEL POINT 

مركز عدسی


PTZ SITE DRIVER 

يك قسمت از سويچر ماتريسی كد سيگنال هايی كد دار كنترلی مربوط به كنترولر و DVR يا مولتی پلكسر را در يافت می كند.


RETMA 

نام ديگر EIA


سيگنال RF 

سيگنال راديويی كه به طيف تا 300 گيگا هرتز تعلق دارد .


RS-232 

يك فرمت ارتباط ديجيتالی كه فقط نياز به دو سيم دارد .


RS-485

شكل پيشرفته تر ارتباط ديجيتالی كه می تواند تا 32 دريافت كننده را در مقصد پوشش دهد.


S/N RATIO

نسبت سيگنال به نويز كه بر حسب DB بيان می شود .


SCOTOPIC VISION

سطح نور زير2-10 لوكس كه برای چشم قابل ديدن نيست


SIMPLEX 

درcctv به يكي از دو روش مولتی پلكسی اشاره دارد كه اطلاعات فقط در يك جهت قابل انتقال است (بر خلاف DUPLEX) مثلاً فقط امكان ضبط يا پخش در يك زمان باشد .


SMEAR 

خطوط عمودی به صورت نويز در محل های بسيار روشن تصوير حاصل از CCD


SMPTE

انجمن مهندسين تلويزيون و تصاوير متحرك


SPLIT SCREEN 

به صفحه نمايش چند تكه شده می گويند


S-VHS

يك فرمت ضبط ويدئويی است كه رزولوشن افقی 400 خط دارد .


TBC

سنكرون كردن سيگنال های مختلف بر اساس زمان

TDG

ايجادكننده تاريخ و زمان روی تصوير


TELEMETRY 

سيستم كنترل از راه دور اطلاعات ديجيتالی كد دار


TERMINATION

يك آمپلی فاير سيگنال تصويری با يك ورودی وچند خروجی


VHS VIDEO HOME SYSTEM

سيستم ويدئويی خانگی


VIDEO MATRIX SWITCHER

وسيله ای برای انتخاب بيش از يك دوربــين ، VCR يا چاپگر ويدئويی و امثال آن كه قدرتمندتر از سويچرهای معمولی است .


VITS

سيگنال تست با شكل خاص كه در سيستم پال در خطوط نامرئی 17و18و33و331 جا زده می شود.


VMD VIDEO MOTION DETECTOR))

سيستمی كه در برابر تغيير نور يا جابه جايی و حركت سيگنال آلارم ايجاد می كند .
VS 

سنكرونيزاسيون عمودی ( در مقابل آن HS سنكرونيزوسيون افقی )
W-VHS

استاندارد جديد ضبط ويدئويی ارائه شده توسط JVC
Y/C

يك فرمت ويدئويی كه اطلاعات روشنايی تصوير و رنگ تصوير جداگانه فرستاده می شود . اين فرمت در S-VHS وجود دارد .
 

برای دریافت فایل ودانلود کاتالوک اینجا کلیک کنید